BIST 10.740
DOLAR 32,84
EURO 35,20
ALTIN 2.496,51
HABER /  DÜNYA

Uçağın karakutusu Putin'in masasında

Türkiye'nin defalarca uyarmasına rağmen sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Suriye'de düşürülen Rus uçağının karakutusu, Rusya'ya getirilerek Vladimir Putin'e sunuldu.

Abone ol

Türkiye'nin sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürdüğü Rus uçağının karakutusu Rusya'ya getirildi. Savunma Bakanı Sergey Şoygu, karakutusu Vladimir Putin'e sundu.

Sergey Şoygu, Vladimir Putin ile görüşmede uçağın düştüğü bölgenin tespit edildiğini ve uçağa ulaştıktan sonra gerekli incelemelerin yapıldığını aktardı. 

PUTİN AÇILMASINI İSTEMEDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Su-24 uçağının karakutusunun Rus yetkililer tarafından açılmasını istemedi. Başkan Putin, karakutunun yabancı uzmanlarla birlikte açılmasını ve gerekli hususların kayda geçirilmesini istediği kaydedildi. Putin buradaki konuşmasında, bir kez daha Türkiye'yi eleştirdi, "Dost ve hatta müttefikimiz saydığımız, teröre karşı birlikte savaşmayı düşündüğümüz Türkiye yönetiminden haince sırtımızdan vurulduk” ifadesini kullandı.

Türk jeti tarafından vurularak düşürülen Su-24 bombardıman uçağı kara kutusunun bulunduğu öğleden sonra Suriye’deki Rus askeri birlikleri tarafından açıklanmıştı. Bunun için Türkiye sınırı bölgesinde çatışmaya girildiği de kaydedilmişti. Kara kutunun bulunmasıyla Kremlin Sarayına nakledilmesi arasında 4 saatten az süre geçmiş oldu.

‘TÜM MANEVRALARI ANLAMA FIRSATI VERECEK'

Karakutudan elde edilecek bilgilerin uçağın yörüngesini ve vuruldu an nerede bulunduğunu net bir şekilde belirlemeye yardımcı olacağını belirten Putin, "Anladığım kadarıyla parametrik kayıt cihazı, Su-24'ün kalkıştan vurulduğu ana kadarki yörüngesini, hızını, yüksekliğini, havadaki tüm manevralarını net bir şekilde anlama fırsatını verecek" ifadelerini kullandı.