BIST 10.677
DOLAR 32,22
EURO 34,94
ALTIN 2.418,47
HABER /  GÜNCEL

Tuzla'da kokuyla ilgili flaş gelişme! İSKİ kokunun sebebini açıkladı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Tuzla'da, bazı mahalleleri etkileyen ve çok sayıda kişinin hastanelere başvurmasına neden olan kimyasal kokuya ilişkin soruşturma başlattı. İSKİ konuyla alakalı yaptığı açıklamada ''Tuzla'daki kokuya, metal ve tekstil sektöründe kullanılan kimyasal yol açtı.'' ifadelerini kullandı.

Abone ol

İSTANBUL'da Tuzla İstasyon, Yayla, Evliya Çelebi ve Postane Mahallelerinde, dün akşam genizleri yakan koku paniğe yol açmıştı. Esrarengiz kokunun kaynağı ortaya çıktı. Meğer kaçak olarak dökülen kimyasal atık kokunun kaynağıymış. Endişe veren olayın detaylarını İBB "Söz konusu kokunun atıksu kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı tespit edilmiştir. İlk incelemelerde, insan sağlığını olumsuz etkileyen bir durum olmadığı belirlenmiştir" sözleriyle açıkladı. Cumhuriyet Savcılığı Tuzla'daki kokuyla ilişkin soruşturma başlattı.

KOKUNUN NEDENİ BELLİ OLDU: İSKİ konuyla alakalı yaptığı açıklamada ''Tuzla'daki kokuya, metal ve tekstil sektöründe kullanılan kimyasal yol açtı.'' ifadelerini kullandı. Kokuya neden olan kimyasallar tetrachıor cezhene ve tricholoro ethene.

KOKUNUN KAYNAĞI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI

Kokunun, etkisi altına aldığı 4 mahallenin 2 kilometre ötesindeki Şifa Mahallesi'nde özel bir vidanjör tarafından kanalizasyon sistemine bırakılan kimyasal atıktan kaynaklandığı öğrenildi. Polisin, kamera kayıtlarından vidanjörü tespit ederek kokunun kaynağına ulaşmak için çalışmalara başladığı öğrenildi.  

İKİ SUÇTAN SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, dün akşam Tuzla'da 4 mahalleyi etkisi altına alan kimyasal atıktan kaynaklı olan ve türü tespit edilemeyen kokuya ilişkin olarak, "Çevrenin kasten kirletilmesi" ve "Kasten yaralama" suçlarından soruşturma başlattığı öğrenildi.

İKİ KİLOMETRE UZAKLIKTAKİ KANALİZASYON SİSTEMİNE BIRAKILMIŞ

Polisin yaptığı araştırmalarda kokunun açığa çıktığı 4 mahalleden 2 kilometre uzaklıktaki Şifa Mahallesi Patlayıcı Maddeler Yolu Caddesi üzerinde bulunan ve İSKİ tarafından kapatılan kanalizasyon sistemine özel bir vidanjör tarafından boşaltılan kimyasal atık sonucu meydana geldiği öğrenildi. Patlayıcı Maddeler Yolu Caddesi üzerindeki kamera kayıtlarını incelemeye alan polisin, kimyasal atığın kaynağına ve faillere ulaşmak için çalışmalara başladığı öğrenildi.

35 KİŞİ HALA HASTANEDE

Kokudan etkilenen 97 kişinin dün gece hastanede tedavi altına alındığı, 62 kişinin bu sabah taburcu edildiği, 35 kişinin ise tedbir amacı ile hala hastanede tutulduğu kaydedildi. Polisin hastanede yatan bazı kişilerin ifadesini başvurduğu belirtildi.

Tuzla'da paniğe yol açmıştı! Esrarengiz koku bakın ne çıktı!Tuzla'da paniğe yol açmıştı! Esrarengiz koku bakın ne çıktı!Tuzla'da paniğe yol açmıştı! Esrarengiz koku bakın ne çıktı!Tuzla'da paniğe yol açmıştı! Esrarengiz koku bakın ne çıktı!HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN