BIST 1.408
DOLAR 8,07
EURO 9,67
ALTIN 460,93
HABER /  EKONOMİ

TÜROB'dan 'kısa çalışma ödeneği devam etmeli' talebi! "Hayati önem taşıyor"

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, turizm sektörüne sağlanan desteklerin devamının, yeni destekler eklenebilmesinin çok önemli olduğunu belirtti ve kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna devam etmesinin sektör açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Abone ol

TÜROB açıklamasında görüşlerine yer verilen Eresin, kısa çalışma ödeneğinin 31 Mart itibarıyla sona ereceğini hatırlattı. Kovid-19 salgınının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en fazla turizm sektörünü etkilediğini aktaran Eresin, "Sektöre sağlanan desteklerin devamı ve yeni destekler eklenebilmesi çok önemli.

Özellikle kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar devam etmesi sektörümüz için hayati önem taşımaktadır.

Bu uygulama, salgının ağır koşullarında sektöre sağlanan en önemli destek olmuştur." ifadelerini kullandı.

Bu destek sayesinde salgının sektör istihdamı üzerindeki olumsuz etkisinin minimumda kaldığını vurgulayan Eresin, şunları kaydetti:

"Sektör tüm dünyada olduğu gibi tarihinin en zor dönemini yaşarken, birçok konaklama tesisi faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldı. Mevcut durumda da Türkiye genelinde otellerin yarıdan fazlası mecburi molaya devam etmektedir. Her zaman ısrarla belirttiğimiz gibi önceliğimiz insan sağlığı. Bunun kadar önemli olan bir diğer konumuz da sektörümüzün yetişmiş insan kaynağını koruyabilmek ve salgın sonrasında da Türkiye’nin alanında en kalifiye çalışan grubunun, sektör bünyesinde devam edebilmesini sağlayabilmektir.

Türkiye'de ve tüm dünyada normalleşme adımları planlandığı gibi olursa yılın ikinci yarısından sonra turizm sektöründe yavaş yavaş bir hareket başlamasını bekliyoruz. Bu hareket ilk etapta kıyı bölgelerde başlayacaktır ve maalesef şehir otellerine etkisi yıl sonunu bulacak gibi görünüyor. Avrupa'dan ve diğer büyük turizm pazarlarımızdan gelen ilk sinyallere bakıldığında da şehir otellerinin yıl sonuna kadar işlerinin zor olduğunu söyleyebiliriz."

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye Covid-19 normalleşme kararları! Kafe, restoran ve mesai saati kararı
Kırklareli'de haftasonu sokağa çıkma yasağı kalktı mı yasaklar bitti mi?
Van'ın İran sınırında donmuş erkek cesedi bulundu
Fatih Altaylı: Tüm bu yasaklar AK Parti kongrelerini de kapsıyor mu?
Beş başlıkta Ljajic gerçekleri! İşte takıma geri dönüş hikayesi
Adıyaman'da hafta sonu sokağa çıkma yasağı kalktı mı yasaklar bitti mi?
Okullar bugün açıldı illerin listesi! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk planı paylaştı
İSKİ açıkladı! İstanbul'un barajlarındaki su seviyesi yüzde 57,23'e yükseldi
Rize'de hafta sonu yasağı kalktı mı haritada hangi renk oldu?
NBA'da Furkan 19, Cedi 11 sayıyla oynadı
Yorumlar