HABER /  DÜNYA

Türkiye'yi takmamıştı Barzani şimdi 'büyüksünüz' diyor

IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi Türkiye'nin tüm uyarılarına kulak tıkamış ve referanduma gitmişti. Sonrasında Kerkük dahil elindeki tüm kazanımları sıfırlayan Barzani, şimdi 'Türkiye büyük devlet' diyor. İşte (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'den gelen açıklama.

Mesud Barzani'nin oğlu Kürdistan bölgesi başbakanı Neçirvan Barzani, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Türkiye'yle ilgili flaş açıklamalar yaptı. Ankara'ya zeytin dalı uzatan Barzani, Türkiye ile ilişkilerin eski haline dönmesini istediklerini söyledi. Barzani, şunları söyledi;

-"İki taraf arasındaki diyalog kanalları her zaman açık. Türkiye'deki yetkililerle bir araya gelmeyi temenni ediyoruz. Ancak şimdiye kadar Ankara ziyareti için belirlenmiş bir takvim yok. Türkiye ile aramızda yeniden eski iyi ilişkilerin kurulmasını istiyoruz. Türkiye, IKBY için önemli bir devlet."

BAĞDAT İLE MASAYA OTURMA HAZIRLIĞI

Irak merkezi hükümetiyle aralarındaki ihtilafların ortadan kaldırılması ve sorunların çözüme kavuşturulması için Bağdat ile diyaloğa hazır olduklarını kaydeden Barzani, Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un iki hafta önce gönderdiği uzlaşı mektubuna "Bağdat'ın hazır olması halinde masaya oturabilecekleri" yanıtını verdiklerini ifade etti.

MEMUR MAAŞLARI ÖDENEMEDİ

IKBY'de ödenemeyen memur maaşları meselesine de değinen Barzani, Bağdat yönetiminin bölgedeki 1 milyon 400 bin memurun maaşlarını henüz göndermediğini vurguladı. Barzani, merkezi yönetimin şimdiye kadar çiftçilere de herhangi bir ödeme yapmadığını dile getirdi.

TUZHURMATU'DAKİ OLAYLARA İNCELEME

Barzani, Irak Meclisi'nin bugünkü olağan oturumda alınan "merkezi hükümete bağlı ortak güçlerin 16 Ekim 2017'de düzenlediği operasyon sırasında Salahaddin'in Tuzhurmartu ilçesinde meydana gelen olaylara ilişkin inceleme başlatılması" kararını "iyi bir gelişme" olarak değerlendirdi.

IKBY Başbakanı, söz konusu operasyonun başladığı günden şimdiye kadar geçen sürede o bölgede meydana gelen tüm hak ihlallerinin kapsamlı biçimde incelenip soruşturulması gerektiğini ifade etti.

KERKÜK'E YENİ KÜRT VALİSİ

Süleymaniye'de Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yetkilileri ile bir araya geldiği dünkü toplantıda Kerkük'e yeni bir Kürt valinin seçilmesi konusunu görüşüp görüşmediklerine ilişkin bir soru üzerine Barzani, şunları kaydetti:

"KYB ile dünkü toplantımızda bu mevzuyu görüştük. Ancak şu ana kadar herhangi bir sonuca varmadık. Toplantılar devam edecek." 

ÖNCEKİ HABERLER
Firari emniyet müdürü havalimanında yakalandı
Bayburt'ta patlamamış top mermesi bulundu
Esra Erol bugün yok mu neden yayınlanmadı?
Halkbank sınav sonucu sorgu ekranı nereden öğrenilecek?
Dün başka bugün başka! Alman bakandan ilginç açıklama
Adet ağrıları nasıl geçer ağrı kesici yerine...
Yorumlar 2 yorum