HABER /  DÜNYA

Türkiye'nin iki adet F-35'i daha yolda

ABD'den F-35 uçakların teslimat sürecinde herhangi bir sorun olmadığı yönünde beyanlar geliyor. Ancak Pentagon'un Türkiye'ye ilişkin raporunu güncellemesi nedeniyle F-35'lerin Kasım ayından önce teslim edilmesi beklenmiyor.

ABD Savunma Bakanlığına bağlı Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Program Ofisi Sözcüsü Joe DellaVedova, Türkiye'nin F-35 programına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

"Son hazırlıklar yapılıyor''
Türkiye'nin şu anda Luke Hava Üssü'nde iki F-35A uçağının bulunduğunu belirten DellaVedova, "İki uçağın daha Luke'a gitmesi için son hazırlıkları yapılıyor. Şimdilik ilk teslim alınan iki uçağın ise Türkiye'ye, kasımda gönderilmesi planlanıyor." dedi.

"Aksi söylenmedikçe devam edecek''
DellaVedova, "Luke Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki Türk F-35 personelinin devam eden eğitimleri dahil Türkiye'nin F-35 programının ilerleyişi, aksi söylenmedikçe aynen devam edecek." ifadesini kullandı.

Sözcü DellaVedova, son hazırlıkları yapılan iki uçağı Türkiye'nin ne zaman teslim alacağına dair spesifik bir tarih vermezken, AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, iki uçak, gelecek haftalarda Türkiye'ye teslim edilecek.

Kaynaklar; uçağın son hazırlıkları, teknik durumlar, hava koşuları ve uçuş programı gibi faktörlerden dolayı teslimat için kesin bir gün belirtilmediğine dikkati çekiyor.

Türk personele teslim edilecek
Teslim edilen F-35 uçakları, eğitim için Luke Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki Türk Hava Kuvvetleri personelinin kontrolüne verilecek.

Program koşullarına göre, uçakların ABD'de 1 ila 2 yıl eğitim uçuşlarını tamamladıktan sonra Türkiye'ye gönderilmesi gerekiyor.

Türkiye şu anda Türk pilotlarının uçurduğu iki F-35 uçağını, geçen yıl haziran ayında teslim almıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
A Milli Futbol Takımı, Arnavutluk yolcusu
Sağlıklı diye satılıyor! Uzmanlar bu tuz hakkında uyardı
Türkiye fay hattı haritası deprem tehlikesi olan yerler Denizli'deki fay hatları
Abel Ödülü tarihte ilk kez bir kadına verildi Karen Uhlenbeck kimdir?
Moody's'den korkutan Türkiye raporu TL güç kaybedecek
2019-2020 eğitim yılı ara tatiller ne zaman ilk tatil tarihi
Yorumlar