BIST 116.908
DOLAR 6,85
EURO 7,71
ALTIN 391,28
HABER /  EKONOMİ

Moody's'den korkutan Türkiye raporu TL güç kaybedecek

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, dün Türkiye raporunun yayınladı. Mood's, Türkiye'nin dış risklere kırılganlığını arttırdı.

Abone ol

Moody's, Türkiye'nin dış kırılganlık riskini 'yüksek' seviyesinden 'yüksek +' seviyesine yükseltti. Ayrıca ABD ya da Almanya ile yaşanabilecek olası bir gerilimin TL'nin tekrar güç kaybetmesiyle sonuçlanabileceği uyarısında bulundu.

Bu değerlendirmeye gerekçe olarak yurt dışından sağlanması gereken yüksek tutarlı yeniden finansmanın yarattığı kırılganlığı gösteren Moody's raporunda ayrıca, "Düşük tasarruf oranlarına, enerji ithalatına ve ihracatın yüksek ithalat içeriği gibi sebeplerden kaynaklanan yapısal cari işlemler açığını yansıtmaktadır" denildi.

Reuters'ın haberine göre, Türkiye'nin yurt dışı ve döviz yükümlülüklerine kıyasla 'mütevazi' kalan döviz cinsi varlıkların da dış kırılganlığı artırdığı ifade edildi.

Car açık azalıyor ancak...
Cari açığın bu yıl tüketim ve yatırımlardaki gerilemeyle birlikte ortalama yüzde 1.2'ye gerileyeceğini öngören Moody's, bu sayede dış finansman gereksinimi azalsa da, yeniden finans edilmesi gereken yükümlülüklerin azımsanmayacak miktarda olduğuna dikkat çekti.

Moody's geçen yıl Ekim ayından itibaren gerilimin azaldığı Türkiye-ABD ilişkilerinin Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 füzeleri nedeniyle tekrar hareketli bir döneme girdiğine ve Almanya'nın Türkiye'ye giden turistlere yönelik seyahat uyarısını sertleştirdiğine dikkat çekti.

TL tekrar güç kaybedebilir
Raporda, "Bu diplomatik anlaşmazlıklardan biri veya ikisi birden daha hararetli bir hal alması ve ticaret ve yatırımları daraltacak yeni yaptırımların başlatılması TL'nin tekrar güç kaybetmesinde rol oynayabilir" denildi.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Kandilli son depremler listesi Acıpayam'da artçılar sürüyor
TMSF ile yönetilen şirketler yüzde 29 büyüdü
Hulusi Akar'dan kritik mesaj! Ülkemizi taciz etmelerine müsaade etmeyeceğiz
AFAD'ın son depremler listesi Denizli'de 5.5 sonrası yeni depremler
Fikret Orman'a TFF Başkanlığı için sürpriz çağrı
Beyoğlu'nda birlikte alkol alan şahısların kavgası kanlı bitti
Yorumlar 2 yorum