BIST 1.410
DOLAR 9,26
EURO 10,75
ALTIN 526,39
HABER /  DÜNYA

TÜRKİYE’NİN ESTETİK HARİTASI ÇIKARILDI

Türkiye’de, estetik ihtiyaçlarını, beslenme şekilleri, genetik problemler ve yaşam tarzı belirliyor. Uzmanlar buna göre Türkiye’nin estetik ...

Abone ol

Türkiye’de, estetik ihtiyaçlarını, beslenme şekilleri, genetik problemler ve yaşam tarzı belirliyor. Uzmanlar buna göre Türkiye’nin estetik haritasını çıkartıklarını söyledi.
Türkiye’nin estetik haritasını çıkaran Op. Dr. Serkan Dinar, Karadeniz bölgesinde burun estetiğinin, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da karın germe, yağ alma ve meme küçültme ameliyatlarının yaygın olduğunu belirtti. Haritaya göre, Ege’de göğüs büyütme ve liposuction, Akdeniz’de güneşin yoğun etkileri nedeni ile cilt lekelerinin tedavisine yönelik hücre spreyi tedavisine yoğun talep görülüyor. Marmara Bölgesi’nde tüm estetik operasyonlar yoğun ilgi görüyor. Ayrıca, Marmara Bölgesi’nde kadınlar kadar erkekler de estetik operasyon, özellikle saç ekimi yaptırıyor.
Op.Dr. Serkan Dinar, Karadeniz Bölgesi’ndeki burun estetiği yoğunluğunu genetik geçişe bağlarken, Anadolu’da görülen karın germe, yağ aldırma ve meme küçültme operasyonu yaygınlığının hayvansal gıdadan zengin beslenmeye, fazla çocuk doğurmaya ve emzirmeye bağlı olduğunu aktarıyor.
Türkiye’nin batısında estetik operasyonları daha çok dış görünüşe bağlı olarak tercih ediliyor. Ege Bölgesi’ndeki deniz ve güneşle iç içe geçen yaşam tarzı, Egelileri meme büyütme ve estetik amaçlı liposuction ameliyatlarına yönlendiriyor.
Akdeniz Bölgesi’nde güneşin tahrip edici etkisi nedeniyle ciltte lekelenme, Hatay, Tarsus, Adana bölgesinde vitiligo gibi cilt hastalıklarında yaygınlık nedeniyle hücre spreyi ameliyatları lazer tedavileri ve yine deniz kıyı şeridi olması nedeniyle meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatları yaygın olarak talep görüyor.

MARMARA, TÜRKİYE’NİN ESTETİK MERKEZİ
Marmara Bölgesi’nde en sık yapılan ameliyatlar burun estetiği, meme büyütme, meme dikleştirme, liposuction olarak dağılım gösteriyor. Ayrıca, kadınların ekonomik bağımsızlığının daha yüksek olduğu bu bölgede yüz estetiği ile ilgili yüz germe, botox, dudak dolgusu gibi işlemler yaygın uygulanıyor. Marmara Bölgesi’ni diğer bölgelerden ayıran bir başka unsur ise erkelerin de estetik operasyonlara sıcak baktığı bir bölge olması. Özellikle saç ekiminin yaygın yapıldığı Marmara Bölgesi’nde erkeklerin kadınlar kadar talep gösterdiği bir diğer uygulama ise, liposuction.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
İSTANBUL’DA FECİ ÖLÜM
İSTANBUL’DA FECİ ÖLÜM
CHP'li Tekin AK Parti'nin 2 adayını açıkladı
CHP'li Tekin AK Parti'nin 2 adayını açıkladı
GAZİANTEP’TE KAZA: 9 YARALI
GAZİANTEP’TE KAZA: 9 YARALI
İETT'den gizli zam!
İETT'den gizli zam!
Erdoğan  4 dosyayla gidiyor
Erdoğan 4 dosyayla gidiyor
Erdoğan'ın aracı bir anda durdu
Erdoğan'ın aracı bir anda durdu
Bu ölümlere yürek dayanmaz!
Bu ölümlere yürek dayanmaz!
Öcalan bombalı suikastten nasıl kurtuldu?
Öcalan bombalı suikastten nasıl kurtuldu?
Metrobüsteki cesedin sırrı çözüldü
Metrobüsteki cesedin sırrı çözüldü
Bahçeli duysa yüzü kızarırdı!
Bahçeli duysa yüzü kızarırdı!