BIST 1.314
DOLAR 7,88
EURO 9,34
ALTIN 478,60
HABER /  SAĞLIK

Türkiye'de diş sağlığında sınıfta kaldı

Denizli Diş Hekimleri Odası Başkanı Musa Akyol, her iki evden birine hiç diş fırçası girmediğini söyledi.

Abone ol

Denizli Diş Hekimleri Odası Başkanı Musa Akyol, her iki evden birine hiç diş fırçası girmediğini söyledi. Ağız ve diş sağlığının, genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade eden Akyol, hükümetten vatandaşların ağız ve diş sağlığı hizmetlerini, kamu haricinde özel kliniklerden alması için düzenleme yapmasını istedi.

HER İKİ EVDEN BİRİNE DİŞ FIRÇASI GİRMİYOR

Akyol, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de ağız ve diş sağlığı ile ilgili sıkıntıların en önemli halk sağlığı problemleri arasında olduğunu belirterek, “Türkiye’de yılda 1 kişiye 1 diş fırçası bile düşmemekte, her 2 evden birine hiç diş fırçası girmemektedir. Türkiye’de her 3 kişiden biri, dişlerini günde 1 kez dahi fırçalamamaktadır. 65 yaş üstü nüfusta dişsizlik oranı yüzde 65’tir” dedi.

Diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının diyabet, kanser, kardiyovasküler ve solunum yolu hastalıkları ile ortak risk faktörü taşıdığını belirten Akyol, “Ağız hastalıkları ile sistemik hastalıklar arasındaki ilişkiler hakkındaki bilimsel kanıtlar her geçen gün artmaktadır. Bulaşıcı olmayan hastalıklar ve ağız hastalıkları, aynı risk faktörlerini paylaşmaktadır. Sonuç olarak, dental profesyoneller ve genel tıp profesyonelleri arasında multidisipliner ve gelişmiş işbirliği yaklaşımına artan bir ihtiyaç bulunmaktadır” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
İsrail'den son dakika Kudüs açıklaması
A&T Bank karını yüzde 81.5 oranında arttırdı
Irak ordusu IŞİD'in kuşattığı Beyci rafinerisine girdi
Askerden dönünce karısıyla öz babasını...
Perinçek'ten CHP'ye sürpriz çağrı
Masterchef Uğur neden yok neden diskalifiye oldu twitter'a ne yazdı?
Yorumlar