BIST 1.333
DOLAR 7,77
EURO 9,46
ALTIN 461,00
HABER /  GÜNCEL

Türkiye Esad'ın yerine kimi istiyor?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki geçiş hükümeti sırasında Esad'ın yerine hangi lideri istediklerini açıkladı...

Abone ol

TRT1 canlı yayınında soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin bazı devletlerle Suriye konusundaki temel anlaşmazlık noktasının geçiş sürecinin nasıl gerçekleşeceği konusunda yaşandığını söyledi. Davutoğlu, Esad'ın olmadığı geçiş hükümetinde kimin liderlik yapmasını istediğini açıkladı.

Rusya ve İran'ın Beşşar Esed'in liderliğinde bir geçiş süreci istediğini belirten Davutoğlu, Türkiye'nin ise öncelikle Esed'siz bir geçiş hükümeti kurulmasını ve bütün yetkilerinin devralınmasını istediğini vurguladı. Bu geçiş sürecine Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk Şara'nın önderlik edebileceğini ifade eden Davutoğlu, Şara'nın kaçmaya çalıştığı ancak ayrılamadığı bilgisinin kendilerine geldiğini kaydetti.

ŞARA HEP YERİNİ KORUDU!

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in yardımcısı Faruk Şara, 2006'da bu göreve getirilmeden önce 22 yıl boyunca dışişleri bakanlığı yaptı. Baas rejiminin iki numaralı ismi olan Şara, Sünni Müslüman bir aileye mensup. Şam'daki eğitiminin ardından Londra Üniversitesi'nde uluslararası hukuk dersleri alan Şara 1970'lerde Baas Partisi'ne üye oldu ve diplomat olarak ilk görev yeri İtalya'ydı.

Ardından 1986'da dönemin Devlet Başkanı Hafız Esed tarafından Dışişleri Bakanlığı'na getirildi. Esed rejiminin kadim güçlerinden biri haline gelen deneyimli siyasetçi, Suriye'nin birçok ülkeyle iyi ilişkiler sürdürmesi için, özellikle Lübnan ve İsrail ile diyalog kurulmasında aktif rol oynadı. Hafız Esed'in 2000'de ölümü sonrasında babasının koltuğunu devralan Beşşar Esed birçok kez kabine değişikliği yaptı ancak Şara hep kabinedeki yerini korudu

ÖNCEKİ HABERLER
CHP'li İnce Erdoğan'ı gazete kupürleri ile vurdu!
Dikkat! Bu yol trafiğe kapatıldı
Türkiye'nin top atışları ABD'yi korkutttu!
Şahin'e bir gün herkes köylü olacak!
Kredi kartı sahipleri aman dikkat!
Haftasonu yasakları bu akşam saat kaçta başlıyor ne zaman bitecek?
Yorumlar 5 yorum