HABER /  SPOR

Türk futbolu için kritik zirve

Kulüpler Birliği, 19 Mart salı günü toplanıyor. Toplantıda yabancı kuralı, U-21 Lig organizasyonu, altyapı teşvik primi konuları hakkında 18 kulüpten görüş alınacak. Zirvede, haziran ayında yapılacak TFF başkanlık seçimlerinin de masaya yatırılması bekleniyor.

Süper Lig'i oluşturan 18 takımın başkanları, Kulüpler Birliği çatısı altında Türk futbolunu yeniden şekillendirmek için kritik toplantıda bir araya gelecek.

Akşam'ın haberine göre; 19 Mart Salı günü yapılması planlanan toplantıda üç ana konu hakkında kulüplerin görüşleri alınacak. Toplantıda kulüplerin sportif direktörleri de hazır bulunacak. Toplantının en önemli maddesi Spor Toto Süper Lig’de uygulanması planlanan yeni yabancı kontejanı. Şu anda kulüplerin önüne koyulmuş bir taslak bulunmuyor. Kulüplerin birçoğunun yabancı kontenjanının kısıtlanmasından rahatsız olduğu da biliniyor.

Hangi konular ele alınacak
Toplantıda U-21 Lig organizasyonu konusu da masaya yatırılacak. Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Gelişim Direktörü Tolunay Kafkas U21 Ligi’ni tamamen değiştirmeyi planlıyor. Kulüplere bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar anlatılacak. Kulüplerinde bu konu ile ilgili görüşleri dinlenecek. Toplantıdaki bir diğer konuşulacak konu ise altyapı teşvik primi. Kulüpler Birliği’nin bu konuda detaylı bir çalışma yaptığı belirtildi.

Mustafa Cengiz de katılacak
Bazı kulüplerin bu konuda çalışmaları da var. Son dönemde toplantılara katılmayan G. Saray Başkanı Mustafa Cengiz’in de toplantıya katılması bekleniyor. Başkan Fikret Orman’ın, toplantı sonrası bir açıklama yapacak.

Taslak UEFA'ya gönderilecek
Haziran ayında yapılacak Federasyon seçimleri de kritik zirvede masaya yatırılacak. Yeni federasyon başkan adayından beklentiler de konuşulacak.  Öte yandan lisanslama konusunda TFF hazırladığı taslağı bugün UEFA’ya gönderecek. Taslak içinde lisanslama kurallarına uymayan kulüplere puan silme, transfer yasağı cezaları verilmesi yönünde maddeler bulunuyor. UEFA bu taslağı inceleyecek. En kısa süre içinde Federasyona geri dönüş yapacak. UEFA’dan onay alınırsa yeni lisanslama talimatı Haziran ayından itibaren yürürlüğe girmiş olacak.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Serdar Bilgili, Fikret Orman’ın karşısına çıkmaya hazırlanıyor
Fenerbahçe yerli oyuncu havuzunu genişletti
Seray Sever eşi Eray Sünbül kaç yaşında 10 yaş fark için ne dedi?
Cuma selası ile ezan arasında duaların kabul olduğu an nedir?
Fenerbahçe'den Ersun Yanal açıklaması
2020 Hac fiyatları Diyanet kaç para oldu konaklama türene göre fiyatlar
Yorumlar