HABER /  POLİTİKA

Türk adasına 'Yunan bayrağı dikildi'

DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Türk adalarına Yunan bayrağı çekildiğini iddia etti

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Ege Denizi'nde, Türkiye'ye ait Bulamaç ve Eşek adalarına Yunan Bayrağı çekildiğini açıkladıklarını ancak Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığının bu konuda açıklama yapmadığını belirtti.

Zeybek, partisince Aydın'ın Didim ilçesindeki Barış Parkı'nda halka hitap etti. Partisinin İstanbul milletvekili adayı Ümit Yalım'ın, ''Didim açıklarındaki Bulamaç ve Eşek adalarının Yunanistan tarafından işgal edildiği'' yönünde kendisine dosya getirdiğini, inceleme sonucunda bunun doğru olduğunu öğrendiğini anlattı.

Adalara gideceğini açıkladığını anımsatan Zeybek, kendisinden önce arkadaşlarının adaya gidip baktığını belirterek Zeybek, ''İş işten geçmiş. Öyle 'biz gidelim' desek, Yunan toprağına gideceğiz fiilen. 'Bu adalar bizim' diyoruz, ne Başbakan, ne Dışişleri Bakanı cevap veriyor'' diye konuştu.

Zeybek, 8-10 yıl öncesine kadar bu adalara gidilip gelindiğini, piknik yapıldığını ifade ederek, ''Ne oldu da birden bire Yunanistan'a ilham geldi, 'adaları alalım' dediler. Baktılar AK Partililer her şeyi veriyor, onlar da adaları aldılar'' dedi.

Kardak kayalıklarına ilişkin kriz çıktığında dönemin Başbakanı Tansu Çiller'in ''Bu bayrak inecek, bu asker gidecek'' dediğini, o zaman kimsenin ''Türkiye'ye karşı böyle bir şımarıklık yapamadığını'' anlatan Zeybek, şöyle devam etti:

''Şu karşıdaki adalara birer birer Yunanlılar yerleştirildi. Önce ayaklarını soktular denizine, sonra ev yaptılar, sonra kilise yaptılar, sonra bayrak astılar. En sonunda askeri tesis yaptılar. Bizim adalarımıza askeri tesis yaptılar. Bizim adalarımız olmasa bile uluslararası sözleşmelere göre yapamazlar. Sonra Yunan askeri, Genelkurmayı 'bizim adalarımız üzerinde neden uçak uçuruyorsunuz' demiş.

Wikileaks belgelerinden öğreniyoruz ki Dışişleri Bakanımız oralar için 'gri bölge' diyor. Ne bizim, ne onların yani. Öyle bir şey denilir mi? Bu iktidar, Türkiye'yi peşkeş çekiyor, bu partiyi ABD kurdurdu. Amaçları, kendi istediklerini bu partiye yaptırmaktır. Bana da gelip teklif ettiler, ben 'olmam' dedim, 'ben olurum' diyen oldu, onu yaptılar.''

Zeybek, ''tarihi bir toplantı gerçekleştirdiklerini, şu anda Yunanistan Hükümeti'nin hop oturup hop kalktığını, Efes tatbikatının bile bu miting nedeniyle ertelendiğini'' öne sürerek, ''Yunanistan'ı zapt edeceğimizi düşündüler herhalde'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in
''Güneydoğu'da PKK zorla kepenk kapattırıyor'' dediğini ifade eden Zeybek, ''Bunu nasıl söylersin? Sen devletsin devlet, buna nasıl göz yumuyorsun?'' dedi.

Zeybek, ''CHP'nin, artık Atatürk'ten vazgeçtiğini'', DP'nin Atatürk'ten vazgeçmediğini ve asla vazgeçmeyeceğini söyleyerek, ''CHP öyle değildi, Deniz Bey gönderildi, bu kişi getirildi. Söylemlerine, eylemlerine bakın. Zaten Hakkari'de kendisini dinleyen de PKK'lılardı'' diye konuştu.

''TÜRKİYE'YE ZARAR VERMEMEK İÇİN GİTMEDİK''

Mitingin ardından partisinin Atatürk Bulvarı'ndaki Didim seçim bürosunun açılışında gazetecilere açıklama yapan Zeybek, mitingden sonra Eşek ve Bulamaç adalarına gitme düşüncelerinin olduğunu, ancak bir kaç sebepten ötürü bunu ertelediklerini söyledi.
Adalara ''Yunan bayrağı inip, asker çekildikten sonra gideceklerini'' anlatan Zeybek, şöyle konuştu:
'
'Yunanlılar şu anda adaların kendilerine ait olduğunu iddia ediyorlar. Ben yalnız gitmeyi düşünüyordum ancak beni yalnız bırakmak istemiyorlar. Bu toplulukla gidilmesi halinde, istenmeyen bir takım olaylar olabilirdi. Türkiye'ye zarar verebilecek durumlar olabilirdi.
Arkadaşlarımızdan bir tekinin bile kılına zarar gelmemesi için bu safhada yapmadık. Doğrusu, 'bu adalara gidelim' kararını verdiğimizde, işlerin bu kadar ileri gittiğini de bilmiyorduk. Öyle ileri gitmiş ki Yunanlılar, adaların etrafında hücum botu çeviriyor. Şimdi 'adalara gitmek' demek, 'Yunanistan'a savaş ilan etmek' demek. Bu, bir siyasi partinin yapacağı şey değildir. Biz amacımıza ulaştık.''
Yorumlar 31 yorum