BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 441,54
HABER /  EKONOMİ

Turizmde 2019 hedefi yüzde 12 artış

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, 2019 için çok olumlu beklentilere sahip olduklarını belirterek, "Yüzde 10-12'lerde artış bekliyoruz.” dedi.

Abone ol

Timur Bayındır, TÜROB'un 23. Olağan Genel Kurulu'nun açılışında konuştu.   Türk turizminin rekabet gücünü artırmak ve bu gücü sürdürülebilir hale getirmek için çalıştıklarını dile getiren Bayındır, "2019 için beklentilerimiz oldukça olumlu. Hem doluluklarda hem ortalama oda fiyatlarımızda yüzde 10-12'lerde artış bekliyoruz." diye konuştu.

Ancak her zaman ısrarla üzerinde durdukları gibi, mutlaka ve mutlaka kişi başı harcamayı ve gelirleri artırıcı uygulamaları devreye sokmak zorunda olduklarını vurgulayan Bayındır, turist sayısındaki artıştan daha çok, fiyatlarda yükselme sağlamaya odaklanılması gerektiğine işaret etti.

Turizmde istihdam 1 milyona ulaştı
Bayındır, turizmin, Türkiye'nin en önemli ihracatçısı konumunda ekonominin ana bileşen sektörlerden olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Turizm sektöründe, konaklama, yiyecek-içecek hizmetleri ve seyahat acenteliği faaliyetlerini kapsayan üç alanda toplam istihdam 2018 yılı itibarıyla yaklaşık 1 milyon kişi. Sosyal, ekonomik, uluslararası ilişkiler ve ekonomik olarak etki alanı ile birlikte düşünüldüğünde, turizmin katma değerini başka bir sektörle kıyaslamamız hayli zor."

Geçen yılla birlikte rakamlarda da hissedilen toparlanma ile artık yeniden yükseliş dönemine geçtiklerini aktaran Bayındır, sözlerini şöyle tamamladı:

"Buradaki en önemli kazanım; pazar, ürün ve strateji çeşitliliği ile turizmin anlık yönetim ve koordinasyon gerektiren bir sektör olduğunun anlaşılmasıdır. Sektörün ülke ekonomisine ne kadar önemli bir katkı sağladığı, yaşanan gerileme ile derinden hissedilmiştir. Böylelikle, turizm sadece turizmcileri ilgilendiren bir sektör değil, tüm ülke sathında en önemli döviz kazandırıcı ihracatçı bir sektör olarak yerini almıştır."

THY 3 kat büyüdü
THY Yurt İçi Satış Başkanı Emre Menevşe, THY'nin son yıllardaki büyüme serüveninden bahsederek, Türkiye'deki hemen hemen her havaalanına sefer icra ettiklerini söyledi.

Türkiye'nin hava yolcusu sayısında 2003'ten 2019'a kadar yıllık ortalama yüzde 9,6 büyüdüğünü dile getiren Menevşe, Türkiye'nin dünya yolcu sayısında 17. sırada yer aldığı bilgisini verdi. Menevşe, THY'nin dünya ortalamasından 3 kat fazla büyüdüğünü kaydederek, yeni uçak ve destinasyonlar ile bunu daha da artıracaklarını bildirdi.

Dünyanın en fazla ülkeye uçan şirketiyiz
Avrupa'nın ikinci büyük kargo şirketi olduklarını aktaran Menevşe, 23 kargo uçaklarının bulunduğunu ve kargoda 85 noktaya uçtuklarını söyledi.

Menevşe, "Dünyada en fazla ülkeye uçak havayolu şirketiyiz. 124 ülkeye, 306 şehre, 310 noktaya uçuyoruz. Yeni açılacak yurt dışı hatlarımız var. Bunlardan bazıları; Birleşik Arap Emirlikleri (Sharjah),Fas (Marakeş),Nijerya, Endonezya, Kongo, Meksika, Mısır ve Finlandiya." diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan'dan yeni müjde: O eksiklik gideriliyor
Erdoğan, Nursultan Nazarbayev ile görüştü
Veysel Eroğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na: Yanındakilere soracağına Google'a baksın
Venezula'nın muhalif lideri Juan Guiado'ya kötü haber danışmanı gözaltında
Yeni milli İHA Anka-Aksungur görenleri kıskandırıyor
İrfan Can Milli Takım kadrosundan çıkarıldı
TOKİ İstanbul 2019 projeleri neler hangi ilçelerde?
 İngiltere'de camilere balyozlu saldırı!
Kameni fena patladı: Paramı almadan gönderemezsin
A Milli Futbol Takımı Tiran'da
Yorumlar