BIST 1.391
DOLAR 8,76
EURO 10,40
ALTIN 498,30
HABER /  EKONOMİ

Tüketici güveni arttı

Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 oranında arttı.

Abone ol

Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 oranında arttı. Mart ayında 74,9 olan endeks Nisan ayında 75,6 değerine yükseldi.

Mart ayında 98 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,3 oranında artarak, Nisan ayında 101,3 değerine yükseldi. Bu artış gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre arttığını gösterdi.

Mart ayında 85,9 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,7 oranında artarak, Nisan ayında 87,4 değerine yükseldi. Bu artış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki düşüşten kaynaklandı.

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,4 oranında arttı. Mart ayında 90,8 olan endeks değeri Nisan ayında 91,1 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının yükselmesinden kaynaklandı.

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 8,6 oranında azaldı. Mart ayında 24,9 olan endeks, Nisan ayında 22,7 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
BAŞBAKAN’A VERDİĞİ SÖZÜ TUTTU
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Dolar güne kaç liradan başladı?
SOW BANA ’G.SARAY İÇİN OYNUYORSUNUZ’ DEDİ
Öcalan'ın avukatı Oslo'yu sızdıranı açıkladı
Mehmet Baransu'dan bomba iddia!
SÜPER LİG’E ÇIKTILAR
1 Milyon Kişilik dev proje!
İşte Mehmetçik'in yeni piyade tüfeği
EVİN ÇATISINA İNDİ, OTOMOBİLİN ÜZERİNE DÜŞTÜ
Yorumlar