HABER /  DÜNYA

Trump, Suudi Kralı Selman'ı çok fena aşağıladı! Biz olmasak 2 hafta...

ABD Başkanı Donald Trump, müttefiği Suudi Arabistan Kralı Selman'ı diplomatik teamülleri ayaklar altına alarak aşağıladı. ABD Başkanı, ABD ordusunun desteği olmasa '2 hafta bile iktidarda kalamayacağı' konusunda Suudi Kralı'nı uyardığını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Körfez'deki müttefiği Suudi Arabistan hakkında diplomatik teamüllere uymayan bir açıklama yaptı. ABD Başkanı, ABD ordusunun desteği olmasa '2 hafta bile iktidarda kalamayacağı' konusunda Suudi Kralı'nı uyardığını söyledi. Trump, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz  el Suud hakkındaki açıklamalarını Mississippi eyaletindeki Southhaven'da gerçekleştirdiği mitingde yaptı. 

'SUUDİ ARABİSTAN'I KORUYORUZ ÖDEME YAPMALISIN'... Trump konuşmasında "Suudi Arabistan'ı koruyoruz. Onlar zengin diyebilirsiniz. Ve Kral'ı, Kral Selman'ı seviyorum. Ama ona dedim ki 'Seni koruyoruz —biz olmasak orada (iktidarda) 2 hafta bile duramazsın- Ordun için ödeme yapmalısın" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Selman'a bu 'uyarıyı' hangi tarihte yaptığını söylemedi ancak Suudi medyası iki liderin cumartesi günü telefon görüşmesi yaparak Ortadoğu ve dünyadaki gelişmeler,  petrol pazarının istikrarı ve küresel ekonomik büyüme gibi konuları ele aldığını duyurdu.

'BİZ OLMASAK NE OLACAĞINI KİM BİLİR'... Trump aynı gün Batı Virginia'da yaptığı mitingde de "Suudi Arabistan'ı seviyorum. Onlar harika. Kral Selman. Bu sabah onunla konuştum. Dedim ki "Kral, trilyonlarca doların var. Biz olmasak ne olacağını kim bilir… Bizimleyken tamamen güvendeler. Ancak biz almamız gerekenleri alamıyoruz" ifadelerine yer verdi.

İLK ZİYARETİNİ YAPIP 100 MİLYAR DOLARLIK SİLAH SATMIŞTI...  Cumhuriyetçi Başkan Trump bu açıklamalardan birkaç gün önce Riyad'a askeri harcamalarını artırması çağrısında bulunmuştu. Trump'ın sert sözlerine rağmen İran'ın bölgedeki artan etkisinden rahatsız olan iki ülke yakın işbirliği içerisinde. Trump geçen yıl ilk yurtdışı ziyaretini Suudi Arabistan'a yapmıştı. Trump bu ziyaretinde Suudi Arabistan'a 100 milyar dolarlık silah satmıştı.

Trump Suudi Arabistan'da o şovları boşuna yapmamış!

Trump silah kartlarını gösterdi Selman'ın ağzı burnu oynadı!

ÖNCEKİ HABERLER
Suriye'den Türkiye'ye ilişkilerin normalleşmesi için tek şart!
Ünlü yönetmenden 20 milyon TL'lik Fenerbahçe filmi
Doktor cinayetlerine Bakan isyan etti! Bu böyle süremez...
Zagreb'e zorunlu iniş yapmıştı nedeni belli oldu!
TRT 1 yayın akışı Diriliş bu akşam var mı saat kaçta
29 Ekim şiirleri kısa uzun 3 kıtalık 29 Ekim şiirleri sayfası
Yorumlar 12 yorum