BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  DÜNYA

Tren, tramvay ve otobüsler artık ücretsiz dünyayı kıskandıran karar

590 bin nüfusu ve yüz ölçümü ile Avrupa'nın en küçük devleti olan Lüksemburg, tren, tramvay ve otobüslerdeki bilet uygulamasını önümüzdeki yazdan itibaren kaldıracak.

Abone ol

AVRUPA'nın en küçük ülkesi olan Lüksemburg'un yeni aldığı karar herkesi kıskandıracak cinsten. Başbakan Xavier Bettel liderliğinde seçilen koalisyon hükümetinin planları çerçevesinde, tren, tramvay ve otobüslerdeki biletler önümüzdeki yaz kaldırılacak.

Uygulama yaklaşık 110 bin kişiyi ilgilendiriyor. Bir çalışmada, sürücülerin 2016 yılında trafik sıkışıklığında ortalama 33 saat geçirdiği ileri sürüldü. Ülke 600 bin nüfusa sahipken, komşu ülkelerden yaklaşık 200 bin kişi Lüksemburg'da çalışmak için her gün sınırı geçiyor.

PLAN YAZIN BAŞLADI
Hükümetin bu planı aslında yazın uygulanmaya başlandı. 20 yaşın altındaki çocuk ve gençler için ücretsiz ulaşım imkanı sunuldu. Ortaokul öğrencileri okul ve evlerine giderken ücretsiz servisler kullandı. 

2020 yılının başından itibaren tüm biletler kaldırılacak ve biletlerin toplanması ve bilet alımlarının denetlenmesinden tasarruf edilecek. Ancak trenlerdeki birinci ve ikinci sınıf bölümler hakkında ne yapılacağına dair ise henüz bir netlik yok.

ÖNCEKİ HABERLER
Petrol toplantısı başladı kilit ülke Rusya
Akıl almaz ölüm! Öksürürken ciğerini kustu
Almanya iş başvurusu nasıl yapılır başvuru formu doldur
Fikret Orman: Kulüpler oy birliği ile metnin arkasında
Dil koparan tacizde mahkeme kararını verdi
Petrol üretimi azalacak o toplantıda karar verildi
Gazeteci Çiğdem Toker hakkındaki 1.5 milyon liralık dava reddedildi
Zuhal Topalla Sofrada Esen nereli kaynanası Latife Hanım kimdir
AÖL sınav yerleri sorgulama TC ile AÖL sınav giriş belgesi çıkarma
Rakamlar açıklandı bankacılık sektöründe mevduat azaldı
Yorumlar 7 yorum