BIST 4.790
DOLAR 18,83
EURO 20,29
ALTIN 1.133,58
HABER /  GÜNCEL

Töre cinayetine ağır bilanço

Türkiye’de töre ve namus cinayetlerinin sanılandan daha fazla işlendiğini ortaya çıktı.

Abone ol

CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu’nun Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya yönelttiği bir soru, Türkiye’de töre ve namus cinayetlerinin sanılandan daha fazla işlendiğini ortaya koydu. Son 5 yılda 1806 kadın töre cinayetine kurban gitti. Aynı sürede intihar eden kadın sayısı da 5 bin 375 oldu. Bu rakamlar Türkiye’de, her gün 1 kadının töre cinayetlerine kurban gittiğini gösteriyor.

AİLE ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Özlem Çerçioğlu’nun sorusuyla ilgili rakamların kendisine bağlı kurumlarca tutulmadığını belirterek yanıtları Adalet ve İçişleri Bakanlığı verilerine dayandırdığını bildirdi. Çubukçu, son 5 yılda işlenen töre cinayetleri ve intihar eden kadınlarla ilgili rakamları bu nedenle "İçişleri Bakanlığı’nca verilen cevaplar" başlığı altında şöyle aktardı:

"2001-2006 yılları arasında ülkemiz genelinde meydana gelen töre ve namus cinayetleri kapsamında, 1806 cinayet olayının meydana geldiği tespit edilmiştir. Yine aynı dönemde yabancı uyruklular dahil 5 bin 375 kadının intihar ettiği anlaşılmıştır."