HABER /  GÜNCEL

Tokat'taki cinsiyeti olmayan çocuk... Erkek olabilsin diye...

TOKAT'ta dünyaya gelen Eymen'in cinsiyeti yok. Aile bebeğin cinsiyetini doğduktan ancak 4 yıl sonra öğrenebildi. Ancak bu kez de başka bir sorun vardı.

TOKATLI Mustafa Kaya (30) ve Fatma Kaya (25) çiftinin ilk bebekleri 4 yıl önce dünyaya geldi. Kaya ailesi, bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek istediklerinde ise şok oldu.

Kız olarak dünyaya gelmesini bekledikleri bebeklerinin doktorlar cinsiyetini belirleyemedi. Dış genital organların görünümüne bakarak bebeğin cinsiyetine karar verilememesi nedeniyle bebeğe hormonal test yapıldı.

Yaklaşık bir ay sonra çocuklarının erkek olduğunu öğrenen aile, sevinç ve hüznü bir arada yaşadı.

ERKEK OLABİLMESİ İÇİN TEDAVİ GÖRÜRKEN...

Tıp dilinde kuşkulu genital yapı hastalığı teşhisi konulan bebek, tedavisi için il dışına sevk edildi. İstanbul’da bir hastanede yaklaşık 8 ay tedavi gören Eymen bebek, daha sonra Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Bir süre anne ve babası tarafından Samsun’da tedavi ettirilen çocuk 2 yaşlarına geldiğinde baba Kaya çalıştığı iş yerinde kaza geçirdi.

Bacağından yaralanan Mustafa Kaya çalışamadığı için sigortadan aldığı 800 lira ve babasından annesine kalan aylık ile çocuğunun tedavisini yaptırmaya çalıştı. Aile hastaneye götüremediği için Eymen’in tedavisi yarım kaldı.

Hamilelik döneminde yapılan testlerde doktorların bebeğinin down sendromlu olarak dünyaya geleceğini ve aldırması gerektiğini söylediklerini ifade eden anne Fatma Kaya, “'Down sendromlu, dili dışarıda, gözü kayık olabilir. Test yaptırın’ dediler. Test yaptırınca da yüzde 50 düşük yapma olasılığı varmış. Ben de test yaptırmak istemedim. Sonuçta ilk çocuğum. Allah vermiş ne olursa kabul ederim dedim. Doğumdan sonra da cinsiyeti ile ilgili sıkıntılar yaşadık” dedi.

BEBEĞİNİN KOLUNA PEMBE VE MAVİ BİLEZİK TAKILDI
Engelli bir bebek beklerken normal bir çocuk dünyaya getiren anne Kaya’nın bu sevinci fazla sürmedi. Bebeğinin kolunda mavi ve pembe bileklik takılı olduğunu gördüğünü ve buna ilk bakışta bir anlam veremediğini ifade eden anne Kaya şunları anlattı;

“Hamilelik sürecinde de sorun yaşadığım için doğum sonrasında çok kötü duygular yaşadım. Doğumdan sonra bebek yanıma getirildiğinde kolunda pembe ve mavi bileklik vardı. Daha sonra cinsiyetini tespit edemediklerini öğrendim. Samsun’a yönlendirdiler, orada yapılan testlerde genetik hormon olarak bebeğimin erkek olduğunu tespit ettiler ve tedaviye başlandı. ”.

NÜFUS CÜZDANI İÇİN...

Anne Kaya, doğumdan bir ay sonra nüfus cüzdanı çıkartabildiklerini belirterek, “Bebeğimin cinsiyeti doğumdan sonra belirlenememişti. Cinsiyetini belirleyemediğimiz ve kimliğini bu nedenle bir ay geç çıkardığımız için para cezası yedik” dedi.

PEMBE ALDIK MAVİ OLDU
Çalıştığı iş yerinde geçirdiği kaza nedeniyle bir süredir çalışamadığını ve 800 liralık sigorta maaşıyla çocuğunun tedavisini yaptıramadığını ifade eden baba Mustafa Kaya ise, “Eşim hamile iken bebeğinin engelli olabileceğini ve aldırmamız gerektiğini söylediler. Aldırıp aldırmamakta kararsızlık yaşadık. Ama doğumdan sonra ufak diyorum yine de Allah kimseye vermesin rahatsızlığı çıktı. Tedavi sürecinde de epey bir zorluk çektik. Oğlumun biran önce sağlığına kavuşmasını istiyorum. 1,5 yıl boyunca erkek mi olur kız mı olur diye düşündük. Kıyafetlerini kız diye pembe olarak almıştık. Çünkü doğuma kadar kız diye söylediler. Sonradan erkek olduğu anlaşıldı” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN YARDIM İSTEDİ
Devlet büyüklerinden yardım isteyen Kaya, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan, büyüklerimizden çocuğumun sağlığına kavuşması için yardım bekliyorum. Ameliyat olamadığı için küçük tuvaletini yaparken çok zorlanıyor. Bu ameliyatın biran önce yapılmasın istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

ÖNCEKİ HABERLER
Kılıçdaroğlu meydan okudu: Yiğitsen sen de kaldır!
Bingöl'de PKK'nın 3 odalı sığınağında ele geçirildi
Anneliğin Değil, Süper Kahramanlığın Kitabı
Kızı için 'intihar etti' denilen annenin zaferi
Büyük 2016 depremi için yer ve tarih verdi!
15 tatil ne zaman 2020 15 tatil kaç gün olacak?
Yorumlar 3 yorum