HABER /  GÜNCEL

Biz daha 1 G'yi göremedik

Bitlis'in Yolcular köyünde vatandaşlar, vericiler yeterli olmadığı için cep telefonu ile görüşmeyi cami minaresine çıkarak yapabiliyor

Bitlis merkeze bağlı Yolcular köyünde vericilerin yetersiz olması nedeniyle cep telefonları çekmeyen vatandaşlar, görüşme yapmak için minare ya da yüksek bir tepeye çıkmak zorunda kalıyor.

Baz istasyonundan kaynaklı şebeke sıkıntısı yaşanan köyde, telefonla konuşmak için minareye çıkanlar, artık köylüler tarafından yadırganmıyor.

HERKES 4.5 G HIZINA GEÇMİŞ, BİZİM ŞEBEKEMİZ YOK

Yolcular köyü muhtarı Mehmet Şirin Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyde cep telefonu sinyalinin zayıf olduğunu, bazen de hiç bulunmadığını belirterek, bu nedenle vatandaşların caminin minaresine çıkarak telefonla konuştuğunu söyledi.

Şebeke çekmediği için mağdur olduklarını ve bugüne kadar yaptıkları müracaatlardan olumlu sonuç alamadıklarını ifade eden Şen, şöyle konuştu:

"Herkes 4.5 G hızına geçmiş, bizim şebekemiz yok. Bu konuda yardım bekliyoruz. Baz istasyonunu caminin minaresine bağlamışlar, o da yeterli seviyede çekmiyor. İstasyonu bir tepeye kurmaları istiyoruz. Şebeke çok zayıf olduğu için caminin minaresine ve yüksek tepelere çıkıyoruz. Gece yarısı bir olay olursa telefon şebekesi bulmak için minareye mi yoksa yüksek tepeye mi çıkacağız? Artık bıktık. Köyü terk edip gideceğiz ya da bu telefon şebekesini yapsınlar. Yaşlılar gece nasıl tepeye çıkıp konuşacak? Baz istasyonu olduğu halde şebekemiz çekmiyor. Civardaki 11 köyde şebeke sorunu da var."

BİZ DAHA 1 G'Yİ GÖREMEDİK

Köy sakinlerinden Serhat Özdemir ise yeterli bir cep telefonu şebekesinin, iletişim hizmetinden ziyade ihtiyaç olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

"İnternetten de vazgeçtik. En azından oturduğumuz yerden sevdiklerimize 'Alo' diyebilelim. 35 yıldır bu köyde yaşıyorum. Köyümüzün en büyük sıkıntısı şebekenin çekmemesidir. Yetkililer ile birçok kez görüştük ancak hiçbir sonuç alamadık. Türkiye'nin neresinde yaşadığımızdan şüphelenmeye başladık. Bu sıkıntının bir an önce giderilmesi lazım. Bir vatandaş internet bankacılığından para göndermek için bir saat şebeke bulacak ki bankadan mesaj gelsin ve sisteme girebilsin. Köyümüz çok da ücra bir yerde değil. Merkezi bir yerde bulunuyoruz. Vatandaş kontör yüklüyor. Onu hiç kullanmadan öbür ay tekrar yüklemek zorunda kalıyor. Zaten vatandaşlar maddi sıkıntı çekiyor. Yetkililerden rica ediyoruz, bunu bir sonuca kavuştursunlar."

İl dışındaki akrabalarının kendilerine telefon ile ulaşamadığını vurgulayan Özdemir, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini istedi.

Şen, "Tepelere veya minareye çıkıyoruz. Bu nereye kadar gidecek? '4.5 G'ye geçtik' diyorlar. Biz maalesef daha 1 G'yi göremedik. Caminin minaresindeyim ancak buradan konuşabiliyorum. Buraya çıkmak ve durmak beceri istiyor. Aşağıda sıra bekleyen arkadaşlar var. Burada bir istasyon yaptılar, hiçbir randıman alamadık. Bu güzel köyü bırakıp gitmek istemiyoruz." dedi.

Yolcular köyünün Ören mezrasında yaşayan Reşit Oğuz da caminin minaresine çıkarak telefonla görüşebildiğini ifade etti.

Oğuz, "Köyde herkesin cep telefonu var ancak şebeke yok. Mezrada şebeke çekmediği için buraya geliyorum. Minarede olduğumuz halde şebeke bir noktada çekiyor, o da zor konuşuyoruz. Çevre köylerimizde de şebeke yok. Gençler minareye çıkabiliyorlar ama ben zor çıkıyorum." diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Tuba Büyüküstün yanıt verdi! O haber doğru mu?
Irak'ta toplu mezar IŞİD katliamı görüntülendi
Atilla Özdemiroğlu son fotoğrafı ve 'mucize gibi' dediği son sözü...
Atilla Özdemiroğlu karısı ve çocukları kimdir?
Merkez Bankası faiz indirimi kararı kaç puan?
Eski eşini kızgın yağ ile yakmıştı! İşte istenen ceza
Yorumlar 1 yorum