BIST 4.998
DOLAR 19,09
EURO 20,62
ALTIN 1.201,04
HABER /  GÜNCEL

Tesettürlü mayo davasında hapis cezası

Tesettürlü mayoyla denize giren kadına 'denizi kirletiyorsun' diyerek hakaret eden kadın hapis cezasına çarptıldı.

Abone ol

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesinde, tesettürlü mayoyla denize giden kadını, "İran’a, Arabistan’a, sizin gibi olan insanların ülkesine gidin!" diye bağırarak darp eden B.P., 5 ay hapis cezasına mahkum oldu.

Olay, Ağustos 2010’da Sahil Evleri Sitesi’nde yaşandı. Eşinin asker olduğunu söylen B.P., öğretmen Hatice Ş’ye 8 yaşındaki oğlu İsmail Hakan’ın yanında hakaret edip darp etti. Tesettürlü mayoyla insanları rahatsız etmemek için kayalıkların arasından denize girdiğini söyleyen Hatice Ş., B.P.’nin, "İran’a, Arabistan’a, sizin gibi olan insanların ülkesine gidin!" diye bağırdığını söyledi. B.P. isimli kadının çevresinde beş kişi olduğunu ancak diğerlerinin müdahale etmediğini anlatan Hatice Ş, B.P.’nin, "Örümcekler. Utanmıyor musun denizi kirletmeye?" diye bağırarak hakaretler ettiğini belirtti.

Çocuklarının yanında yaşadığı olaydan rencide olan Hatice Ş, darp raporu alarak savcılığa suç duyurusunda bulundu. Yargıya taşınan olayla ilgili Çeşme Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, 2,5 yıl sonra sonuçlandı. Sanık B.P., hürriyetten yoksun bırakmak ve darp suçlarından beş ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mağdur öğretmenin eşi olan Memur-Sen İzmir İl Başkanı Abdurrahim Ş, yaptığı açıklamada, “Adalet yerini buldu. Mahalle baskısına son verme adına bu karar, şahsi olduğu kadar Türkiye’yi de ilgilendiriyor. İnsan hakları konusunda duyarlı herkes için sevindirici olduğunu düşünüyorum. Emsal teşkil etmesi bakımından da önemli" diye konuştu.