BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

Terörün bitmesi için Başbakan'a gideceğim

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Manisa İl Kongresinde konuştu

Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kimliği, inancı ne olursa olsun, bu ülkede yaşayan herkesin barış içinde yaşamasını istediklerini ifade ederek, ''Siyasetçi toplumu bölen değil, kaynaştıran kişidir. Onun için toplumu bölenlere karşı çıkacak, herkesi kucaklayacağız'' dedi.

CHP Manisa İl Başkanlığı'nın Atatürk Spor Salonu'nda yapılan kongresine katılan Kılıçdaroğlu, salona gelişinde Yaren ekibi tarafından karşılandı ve seslendirilen Ege türkülerini dinledi.

SİYASETE HALK İÇİN GİRDİM

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in de katıldığı ve divan başkanlığını CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap'ın üstlendiği kongrede partililere hitap eden Kılıçdaroğlu, siyasete kendisi için değil, halk için girdiğini söyledi.

Türkiye'nin barış içinde yaşaması içtin siyaset yaptığını, kendisini topluma adadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Biz kim olursa olsun, kimliği, inancı ne olursa olsun bu ülkede yaşayan herkesin barış içinde aşamasını istiyoruz. Bunu sağlamak için yola çıktık. Siyasetçi toplumda ayrışmayı değil, beraber olmayı sağlamak içindir. Siyasetçi toplumu bölen değil, kaynaştıran kişidir. Onun için toplumu bölenlere karşı çıkacak, herkesi kucaklayacağız. Bu ülkede hepimiz dostluk, barış içinde yaşayacağız, bağımsız Türkiye için çalışacağız. Bizim ülkemiz, kin ve nefreti değil, barışı savunan bir ülkedir. Komşuları ile huzur içinde yaşayan, kimseyle kavga etmeyen, dünyada saygınlığı olan ülke olmalıyız. Yeni Cumhuriyet Halk Partisi dostluğu, barışı, kardeşliği savunan, hiç kimse ile kavga etmeyen, herkesi kucaklayan, ülkenin sorunlarına çözüm üreten partidir. Yeni Cumhuriyet Halk Partisi demokrasiyi, özgürlüğü savunan partidir, mazlumların yanında, ezilenlerin yanında olan partidir. Yeni Cumhuriyet Halk Partisi ülkede düzeni değiştirmek için yola çıkan partidir.''

HER YERDE ÇALIŞACAĞIZ DÜNYAYA MEYDAN OKUYACAĞIZ

Kılıçdaroğlu, çiftçinin, üretenin, esnafın, sanayicinin mağdur olmadığı düzen yaratacaklarını, toplumun her kesimini savunan parti olacaklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

''Tarlada çalışacağız, fabrikada çalışacağız, her yerde, herkesle çalışacağız. Dünyaya meydan okuyacağız. Yeni CHP bu yolda, her şey değişir bir şey değişmez, o da Kuvayi Milliye ruhudur. Çünkü CHP devrimci, yenilikçi partidir. CHP'nin genlerinde Kuvayi Milliye vardır, emperyalizme karşı durmak vardır. Emperyalizme karşıyız, sömürüye karşıyız. İnsan haklarından yanayız, adaletten, özgürlükten, kadın erkek eşitliğinden, hukukun üstünlüğünden yanayız. Yeni CHP, demokrasiyi içselleştirmiş partidir. Yeni CHP, Türkiye'ye demokrasi ve özgürlüğü getirecek partidir.''

CHP'nin, aynı zamanda yargının bağımsızlığını savunan, yürütme organlarının yasama üzerinde tahakkümünü kabul etmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Yeni CHP, postmodern diktatörlüğü kabul etmez. Yeni CHP yasama organının dik duracağı bir Türkiye'yi inşa edecektir. Heyecanı, umudu kaybetmeyeceğiz'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, ülkenin en temel iki sorununun işsizlik ve terör olduğununu, iktidarın bu iki sorunu da çözemediğini ileri sürdü.

Türkiye'nin tüm sorunlarına karşı çözüm projeleri olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Türkiye'nin hangi sorunu varsa o soruna proje üreten tek parti CHP'dir. Her sorunun adresi AKP, her sorunun çözüm adresi CHP'dir'' dedi.

BU ÜLKEDE UMUDU YENİDEN YEŞERTECEĞİZ 

Kılıçdaroğlu, partisinin iktidarında terörün biteceğini, bunun için yol haritalarının da hazır olduğunu ve halkın bu yöndeki beklentisi nedeniyle bunu TBMM Başkanı'na sunduğunu, Başbakan Erdoğan'a da vereceğini dile getirerek, ''(Analar ağlamasın, terörü bitirin) dediler. Bu halk, senden bunu istiyor. Söz verdim, çözümün yol haritasını verdim Meclis Başkanı'na, Başbakan'a da vereceğim. Terörün bitmesi için gel beraber yapalım, bu ülkede artık analar ağlamasın diyorum. Barışı, huzuru, bereketi sağlayacağız, bu ülkede umudu yeniden yeşerteceğiz'' diye konuştu.

SAĞ PARTİ SEÇMENLERİNE ÇAĞRI

AK Parti iktidarına karşı yüreğinde insan sevgisi, Atatürk sevgisi olan, Türkiye'ye inanan herkesi CHP saflarında güçlerini birleştirmeye davet eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Eski Demokrat Partililere, eski Doğru Yol Partililere sesleniyorum yüreğinizde insan, Atatürk sevgisi var, laik Türkiye'ye inanıyorsunuz biliyoruz. Sizinle aynıyız gayrımız kalmadı, onu da biliyoruz, gelin CHP saflarına. Böyle yönetim olmaz. Herkesle kavgalı, yurt içinde, yurt dışında herkesle kavgalı Türkiye var. Suriye ile niye savaşıyoruz, demokrasi yokmuş, senin ülkende demokrasi var mı, yok. Niye Suriye diyorsun? Çünkü Batı güçleri Recep Tayyip Erdoğan'dan bunu istediler.''

CHP KONGRELERİ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, zaman zaman partilerinin kongrelerinde yaşanan atmosferin eleştirildiğini ancak asıl eleştirilmesi gerekenin AK Parti kongreleri olduğunu savundu.

AK Parti kongrelerinin, birilerine önceden görevin verildiği ''sözde kongreler'' olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Biz bu ülkeye demokrasi getiriyoruz. CHP tarihi Türkiye Cumhuriyeti'nin görkemli tarihidir, bunu asla unutturmayacağız. CHP üç büyük devrimi imza attı. Cumhuriyeti getirdi, çok partili demokrasiyi getirdi, sosyal demokrasiyi getirdi. Şimdi dördüncü büyük devrime hazırlanıyoruz, Türkiye'ye özgürlüğü de getireceğiz. Türkiye'nin demokrasiye ve özgürlüğe ihtiyacı var. Demokrasinin olmadığı ülke saygın bir ülke değildir. Yargısı bağımsız olmayan, medyası sağlıklı olmayan ülke saygın ülke olmaz.''

Memur zamlarını da eleştiren Kılıçdaroğlu, ''Bu zamla memur zor geçiniyor. Çiftçi, emekli, işçi öyle... Sonra üç çocuk istiyor. Önce işsizliğe çözüm getirsin, sonra üç değil, beş çocuk da yaparız'' dedi.