BIST 8.096
DOLAR 28,91
EURO 31,29
ALTIN 1.893,71
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

Tekin CHP'nin türban kararını açıkladı

Gürsel Tekin, Baykal'ın listedeki yerinin garanti olmadığını söyledi!

Abone ol
Dün akşam başörtülü aday konusunda "Anayasal sorun var mı onu bilmiyorum. Ancak Gürsel Tekin olarak benim için hiçbir sakıncası yok” diyerek dikkatleri üzerine çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, bugün başörtülü adaylara kapıları kapatan açıklamayı yaptı.

Tekin, eski genel başkan Deniz Baykal'ın aday gösterilip gösterilmeyeceği ile ilgili bir soruya, “Birkaç hafta sonra aday listeleri açıklanınca herkes görecek” diye cevap verdi.

Gazeteci Ömer Şahin’in Kanal A’da yayınlanan “Görüş Farkı” programına katılan Tekin, 12 Haziran seçimlerinde kişisel görüşünü açıklamış ve başörtülü adaya yeşil ışık yakmıştı.

Bugün kameralar karşısına geçen Tekin, farklı bir portre çizdi. Tekin, bugün yaptığı açıklamada "CHP'nin kesinlikle türbanlı adayı olmayacak. Gündemimizde yok" diye konuştu.

AKP'NİN KENDİ İŞİDİR

Tekin, partisinin İstanbul İl Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Tekin, CHP’nin türbanlı milletvekili adayı gösterip göstermeyeceğinin sorulması üzerine “Hayır, CHP’de kesinlikle türbanlı milletvekili adayı olmayacaktır. AKP’de olabilir mi, vallahi AKP’nin kendi işidir, başka siyasi partilerden kimlerin milletvekili olup olmadığını bizler tespit edecek değiliz, o da onların sorunudur” dedi.

Tekin, “Sizin il başkanlığınız döneminde CHP’ye uzak kesimlere yakınlaşmak için çarşaflı vatandaşlara parti rozeti takılmıştı. Başörtülü milletvekili adayı gösterilirse sorunun çözümünde önemli bir adım atılmış olabilir mi” sorusu üzerine, şöyle konuştu:

GÜNDEMİMİZDE YOK

“CHP’yi belli kesimlere uzak, belli kesimlere yakın göstermek çok doğru değildir, CHP cumhuriyeti kurmuş ve bu coğrafyada herkese çok yakın olan bir siyasi partidir. Burada zikredilen, sorun sanki Türkiye’nin temel sorunuymuş gibi. Eğer bugün Türkiye’de üniversitelerde başörtüsü sorunu tartışılmaz bir sorun haline gelmişse bunun tek mimarı da Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP’dir. CHP Türkiye’de hangi sorunlar varsa bunları çözmek için elinden gelen her türlü uğraşı verecektir. Ama Türkiye’nin bu kadar sorunları varken başka siyasi partilerin kendi adaylarını nasıl gösterip göstermeyeceğinin kararını bizler verecek değiliz. CHP olarak bizim kararımız açık ve nettir, gündemimizde yok diyoruz."

“SEÇİM ARİFESİNDE GÜNDEM DEĞİŞTİRİLİYOR”

Tekin, bir gazetecinin, milletvekili aday adaylarının merkezden belirlendiğini belirterek “Bu, halka sorulmayacak mı” sorusu üzerine Türkiye’nin ve demokrasinin ayıplarından birinin de bu olduğunu, AKP’ye daha önce Siyasi Partiler Yasası’nın bir maddesini değiştirerek milletin kendi vekilini seçmesinin yolunu açması çağrısında bulunduklarını kaydetti. Tekin, “Buna çok razı değiliz, rahat da değiliz. Ama ne yazık ki koşullar bu noktada. İnşallah önümüzdeki dönemde CHP iktidarıyla Siyasi Partiler Yasası’nı değiştireceğiz. Dünyada uygulanan model, son derece sağlıklı, millet kendi vekilini kendisi seçsin, kendisi tayin etsin. Bu vesileyle milletin iradesi parlamentoya tecelli etsin. Ne yazık ki en çok millet iradesini kullanan Sayın Başbakan’dır ama bu noktada kaçıyorlar. Eğer buna varlarsa halen biz hazırız” diye konuştu.

Tekin, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in “Tekin kimi aday göstereceğimize karışmasın” sözlerini de değerlendirirken “Ben karışmıyorum zaten haddimiz de değildir bir başka siyasi partinin kimleri aday göstereceği” dedi. Bir gazetecinin sorusu üzerine başörtülü milletvekili adayı gösterip göstermemenin, AKP’nin kendi bileceği iş olduğunu söylediğini belirten Tekin, “Sayın Cemil Çiçek de anlaşılan yanlış anlamıştır” diye konuştu.

Seçim arifesinde Türkiye’nin gündemini değiştirmek için başka sorunların tartışılmaya başlandığını, yoksulluk, yolsuzluk, işsizlik sorunlarının konuşulmadığını dile getirerek “Gelin bunları konuşalım. Bunların dışındaki konuşmalar tamamen magazinsel haberdir” dedi.

Tekin, başka bir soru üzerine CHP’nin, ataması yapılmayan öğretmenlerin sorunlarını çözeceğini ifade etti.

“TÜRK ASKERİNİN KALKAN OLMASINI ARZU ETMİYORUM”

Tekin, “Sayın Baykal’ın Antalya 1. sıradan aday gösterileceğine kesin gözüyle bakılıyor, sizin bu konudaki değerlendirmenizi alabilir miyiz?” sorusu üzerine, “Siyasi partilerin Merkez Yönetim Kurulları, Parti Meclisleri vardır. Bunların hiçbirisi değerlendirilmemiştir. Sayın eski Genel Başkanımızın isminin zikredilmesi Sayın Genel Başkanımızı da rahatsız etmiştir, bizi de rahatsız etmiştir. Israrla niçin Sayın Baykal? Göreceksiniz bir hafta 10 gün sonra CHP’nin listeleri Yüksek Seçim Kurulu’na gittiğinizde herkesi göreceksiniz” diye konuştu.

Tekin, Meclis’te tezkere geçmeden Libya’ya gidecek gemilerin yola çıkmasını da değerlendirirken “Bu, kararlaştırılmış bir sorun değil. Dün Dışişleri Bakanı Sayın Genel Başkanımızı ziyaret etti, bilgi verdiler. Ne yazık ki burada ciddi çelişkiler var, Sayın Başbakan ve Bakan Türkiye kamuoyunu bu konuda aydınlatmalı. Bizim CHP olarak tereddütlerimiz ve kaygılarımız var. İkinci bir Irak manzarasını yaşamak istemiyoruz. Türk askerinin orada kalkan olmasını hiç istemiyoruz” dedi. Tekin, kişisel olarak Müslüman coğrafyasında Türk askerinin kalkan olmasını arzu etmediğini söyledi.

Tekin, TÜSİAD’ın Anayasa önerisine ilişkin de “Değiştirilemez 4 maddenin dışında her şey tartışılabilir. O, TÜSİAD’ın görüşüdür. Türkiye’de hiçbir şeyin tartışılmasından korkmayacağız” diye konuştu.


BAYKAL'ĞN ADAYLIĞI İÇİN NE DEDİ? HANGİ VEKİLE TOMBALADAN ÇIKTI DEDİ? ERGENEKON SANIK ADAYLARIYLA İLGİLİ NE DEDİ?

[PAGE]

ERGENEKON SANIKLARININ ADAYLIĞI KONUSUNDA FARKLI BAKIŞIM VAR

CHP’den adaylık başvurusu yapan Ergenekon sanıklarına liste garantisi verilmediğini de söyleyen Tekin, “Ben başta olmak üzere hiçbir adayımızın adaylığı netleşmiş değildir, garantisi yoktur. Yeni gelmiş insanlara garanti vermek Sayın Kılıçdaroğlu’nun dünyasında hiç yoktur. Önemli olan 11 Nisan’da çıkacak listedir” dedi. Ergenekon sanıklarının CHP’yi “sığınılacak liman” gibi görmesinden hoşnut olmadığı izlenimini veren Tekin, “Kişisel kararım değil. Bu konuda fazla yorum yapmak istemiyorum. MYK ve PM’de bu konu görüşülecek. Benim farklı bir bakışım var”diye konuştu.

TOMBALADAN VEKİL OLDU

Gürsel Tekin, partisini “mezhep ayrımcılığı” ile suçlayan İstanbul milletvekili Esfender Korkmaz’ı da istifaya çağırdı. Korkmaz için, “Tombaladan vekil” diyen Tekin, mezhep ayrımcılığı iddiasına şu karşılığı verdi:

“Hele Esfender bey gibi birilerinin bize şovenizmi hatırlatması çok acı birsey. Biz özgürlükçüyüz demokrasiden yanayız. Bize böyle yakıştırma yapan adamların vekillikten de , partiden de derhal istifa etmesi gerekir. Rahatsızsan niye partide duruyorsun kardeşim.”

BAYKAL’IN YERİ GARANTİ DEĞİL

Tekin, Antalya’dan 1’nci sıra adayı olmasına kesin gözüyle bakılan CHP’nin eski lideri Deniz Baykal’ın milletvekili adaylığı konusunda da ilginç açıklamalar yaptı. Gürsel Tekin, “Vallahi garanti diye bir şey yok. Garanti niye olsun? Belki başka bir yer olabilir” diyerek Baykal’ın Antalya dışından başka bir yere kaydırılabileceğini ima etti. CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav’ın adaylığı konusunda ise, “Bilemiyorum. Daha başvurulara bakmadım. Milletvekili başvurusu var mı, yok mu bilemiyorum” dedi.

CAHİLCÜHELA GAZETECİ BOZUNTULARI

Fikri Sağlar’ın CHP’ye üyelik başvurusunun reddedilmesini “yol kazası” olarak niteleyen Gürsel Tekin, bu olayın arkasında kendisinin olduğunu iddia eden gazetecilere ağır bir şekilde yüklendi. Tekin, “Başvuruyu MYK’ya indiren benim. Bana silah mı dayamışlar da indirmişim. Bunu bilmeyen gazeteciler cahil-cühela. İş olsun diye yazıyorlar. Bunları ciddiye bile alıp aramıyorum. Birkaç gazeteci var ki bunlar gazeteci filan değil. Gazeteci bozuntuları” diye konuştu.

CHP’li Gürsel Tekin, bir süre öncesine kadar CHP Parti Meclisi'nde üye olan gazeteci Mehmet Faraç’ı çok ağır bir dille eleştirdi. Faraç’ın gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı ile birlikte çıktığı TV programında kendisinin “sahtecilikten” yargılandığını iddia ettiklerini söyleyen Gürsel Tekin, “Onlarla hesaplaşacağım, dava açacağım. O lafları onlara yedirteceğim. Bu gazetecilik değil. Bu kadar y.... şey olabilir mi? Bir değil, iki değil. Biz de insanız. Sokağa çıkamazlar” dedi. Mehmet Faraç için, “Benim partilim filan da değil. Utanırım ben böyle partililerden. Ben 27 yıllık CHP’liyim. Daha dün gelmiş parti üyeliğine utanmadan parti yetkilisi hakkında bunları konuşuyor. Yüreği yetiyorsa benimle konuşacak” ifadelerini kullandı.

BENİM ADIM GÜRSEL TEKİN

Yargıdaki davasını gündeme getirenlere meydan okuyan Gürsel Tekin, şöyle devam etti:
"Benim adım Gürsel Tekin. Tek başımayım. Ardımda halk desteği var. Ne kadar y... ilişki, içerde dışarıda ne kadar çete varsa bunlarla mücadeleyi kendime namus borcu bilmişim. Şerefimle yemin ediyorum, benim dosyamla benim dışında herkes ilgileniyor. Dosyada eroin ticareti yok, hırsızlık yok. Hiç önemli değil. İki yıl gider şerefle de cezamı çeker, yatarım.”

PLAZA İL BAŞKANLIĞI DÖNEMİ BİTTİ

Gürsel Tekin, İstanbul İl Başkanlığı’ndan istifa eden Nebil İlseven’in “Kurt kuzuyu yedi” sözlerine de ilk kez cevap verdi. “Kurt tuzak kurar, puslu havayı sever, tilkiyle ortaklaşa bu işi yapar” diyen Tekin, “Ben cam gibiyim. Niye tuzak kurayım, onu ben atamışım oraya. Beğenmedim kardeşim aldım seni ne olacak? Ne yaptı da engelledim. 53 gün İl başkanlığı yaptı. Ben 53 günde İstanbul’u ayağa kaldırmıştım. CHP’de artık Plaza İl Başkanlığı dönemi bitmiştir. Sokak il başkanlığı dönemi başlamıştır. İl başkanları ölü evinin yasçısı, düğün evinin tefçisi olacak" şeklinde konuştu.

CHP’ye yoğun ilgi olduğunu söyleyen Gürsel Tekin, 12 Haziran seçimlerinde muhafazakar, merkez sağ aday gösterebileceklerini de söyledi. Tekin, “Adaylık için sosyal demokrat olmak şart değil. Birinci önceliğimiz zor zamanlarda gemisini terk etmemiş olanlar olacak. CHP ilkelerine sıcak bakan herkese kapımız açık. Temel ilkelere karşı çıkmayan, bizden farklı aday da olabilir” dedi. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile Diyanet İşleri eski Başkanı Prof.Dr. Ali Bardakoğlu’na CHP’den milletvekilliği çağrısını yineleyen Tekin, “Saflarımızda olurlarsa mutlu oluruz” ifadesinde bulundu.