BIST 1.110
DOLAR 7,22
EURO 8,49
ALTIN 444,17
HABER /  POLİTİKA

TBMM'de 15 Temmuz özel oturumu liderler atıştı

TBMM Genel Kurulu'nda 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümünde özel oturum düzenlendi. Liderlerin karşılıklı mesajları törene damga vurdu.

Abone ol

Başbakan Binali Yıldırım, Kılıçdaroğlu'nun "kontrollü darbe" söylemine değinerek, " FETÖ'nün ağzıyla konuşanlar, Yenikapı ruhuna layık olamayanlar, onlar ancak kontrollü ruhlarla bir arada olabilir." dedi.

MİT'in 15 Temmuz'la ilgili verdiği bilgilerin tatmin edici olmadığını iddia eden Kılıçdaroğlu, darbe girişiminin bütün ayrıntılarıyla aydınlatılmasını istedi.

HDP'li Ahmet Yıldırım'ın hapiste bulunan HDP'li vekiller için "tutsak" ifadesini kullanması tansiyonu yükseltti. TBMM Başkanı Kahraman, bu sözlerin ülkenin bütünlüğünü zedelediğini belirterek, "Türkiye anarşizme müsaade etmeyecek bir ülkedir" diye tepki gösterdi.

FETÖ'nün Çanakkale'de yarım kalan zulmü tamamlamak istediğini belirten Bahçeli, "Kontrollü darbe demek aklın inkarı, yalın gerçeklerin imhasıdır." diye konuştu..

ERDOĞAN MECLİS'TE

TBMM Genel Kurulu, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla özel gündemle toplandı. Saat 13.02'de TBMM'ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan milletvekillerince alkışlarla karşılandı.

İSMAİL KARAMAN: MECLİS TOPYEKÜN NENE HATUN'DU, SÜTÇÜ İMAM'DI

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın konuşmasıyla başlayan özel oturumda Kahraman şunları söyledi:

"Millet olarak başarılı bir imtihan verdik. 26. dönem darbeyi göğüslemekte görevini layıkıyla yerine getirdi. Her kuruma sızmış hainler o gece Meclisimizi de hedef aldılar. Meclisimizi açık tuttuk ve terketmedik. Bİz o gece 3 parti suda çırpınmadık, selamete nasıl çıkacağımız konuştuk ortak irade koyduk. Gece 3 partinin hazırladığı bildiriyi 4 partinin imzasıyla kamuoyuna açıkladık. Meclis topyekün Nene Hatun'du, Sütçü İmam'dı.

KADERDE MİLLİ GÖRÜŞ GÖMLEĞİNİ GİYMEK DE VARMIŞ

Ahmet Gündoğdu Bey geldi, Özgür Bey'e dedi ki, ben ceketimi sana vereyim, olur sana dedi, Özgür Bey aldı, güzel bir konuşma yaptı, "Kaderde milli görüş gömleğini giymek de varmış" dedi. Gerektiğinde bir yumruk halinde bir araya geliriz. 15 Temmuz bunun bir ispatıdır.

BAŞBAKAN YILDIRIM: YENİKAPI RUHUNA LAYIK OLAMAYANLAR, KONTROLLÜ RUHLARLA BİR ARADA OLABİLİR

Kahraman'ın konuşmasının ardından kürsüye çıkan Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz'a ilişkin açıklamalar yaptı:

"Milletini, bayrağını canı pahasına savunana sayın Cumhurbaşkanım, Gazi meclisimizin çok değerli üyeleri, aziz milletim hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Bugün 15 Temmuz 2017. Demokrasi, ve milli birlik günü. Türkiye'nin en karanlık gecesini aydınlık bir sabah dönüştüreli tam bir yıl oldu. Eğer bugün burada tam bir yıl sonra bir araya gelebiliyorsak bunu kahraman şehit  ve gazilerimize ve Türk milletine borçluyuz. 15 Temmuz bu milletin düşmanına kıyameti gösterdiği gündür. 15 Temmuz çılgın Türklerin tankları ezdiği gündür.. İşgale karşı çıplak elleriyle silahları erittiği gündür. Milletim korkmadı. Cumhurbaşkanı'nın çağrısıyla ikinci kurtuluş mücadelesi başladı. İhanetin en şiddetlisi, ama destanların en güzeli yaşandı.

SİZ KALLEŞ OLDUKÇA

27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, Türk tarihinin utanç dolu tarihleridir. Ancak 15 Temmuz farklı bir tariihdir. Gerçek anlamda 'Yeter söz millletindir' dendi.Herkes ölümüne demokrasiye sahip çıktı. Meclisi terk etmedi. 15 Temmuz günü bu çatı altında anılmalıdır.1915'te Çanakkale'yi geçemeyenler işgal edemediğiniz meclisi işgal edebileceğinizi mi sandınız, siz kalleş oldukça biz daha çok kahramanlar çıkaracağız.

"Türk ordusu bugün 15 Temmuz öncesine göre çok daha güçlüdür. Türk ordusu aziz milletin ordusudur. Türkiye her inançtan, her kültürden oluşan bir millettir. FETÖ'nün ağzıyla konuşanlar, 15 Temmuz ruhunu hissedemeyenler, Yenikapı ruhuna layık olamayanlar, onlar ancak kontrollü ruhlarla bir arada olabilir."

KILIÇDAROĞLU: MİT'İN VERDİĞİ BİLGİLER BİZİ TATMİN ETMEMİŞTİR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis 15 Temmuz Özel Oturumu'nda konuştu:

"FETÖ'nün darbe girişiminin 1. yıl dönümündeyiz. Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gazi Meclisimizin siz değerli mensuplarına şükranlarımı iletiyorum. Ordumuzun, parlamenter demokrasimize sahip çıkarak terör örgütüne karşı direnmesi de bizlere onur vermiştir. Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in şahsında tüm şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. FETÖ'nün ülkemiz demokrasisine yönelik darbe girişiminin başarısız kılınması halkımızın demokrasiye sahip çıkmasıyla sağlanmıştır."

"16 Temmuz 2016 günü toplanan TBMM Genel Kurulu'nda da ifade ettim, darbe girişiminin bütün boyutları ile masaya yatırılması ve gerçeklerin gün yüzüne çıkarılması sağlanmalı. Bu çatı altında gösterilen kararlılık, araştırma komisyonunun çalışmalarına üzülerek ifade edeyim ki yansıtılmamıştır. Darbe girişiminin bütün ayrıntılarına vakıf, MİT Müsteşarı ve Genelkurmay Başkanı'nın milli irade temsilcilerine bilgi vermesi sağlanamadı. Bu iki değerli bürokratın komisyona gelerek, milli iradenin sorularına yanıt vermek yerine yazılı bilgi vermeyi tercih etmeleri kabul edilebilir değil. Hangi gerekçe ile komisyona gelmesi engellenmiştir."

"MİT, ADİL ÖKSÜZ'Ü NEDEN İZLEMEMİŞTİR"

"MİT'in raporunda "MİT'in daha önce dış makamlarla paylaşılan notlarda cemaatin darbe girişiminde bulunabileceğini bildirdiğini ancak istihbarat toplayamadığından net bir istihbarata ulaşamadığı" ifade edilmiştir. Bu açıklama pek çok noktadan sorunludur. 2012'den itibaren Adil Öksüz'ün Hava Kuvvetleri imamı olduğu bilinmektedir. Darbe toplantılarının büyük bir kısmı TSK dışında, yani özel evlerde yapılmıştır. Adil Öksüz, 2 telefon ve 1 GPS cihazı ile serbest bırakılmıştır. Haydi diyelim serbest bırakıldı, MİT, Adil Öksüz'ü neden izlememiştir."

"O.K'NIN İKİNCİ KEZ İFADESİNE BAŞVURULAMAZ"

"MİT'in verdiği bilgiler bizi tatmin etmemiştir. 15 Temmuz günü darbeden bilgi var mıydı, o da çok tartışıldı. Genelkurmay'dan bir yetkili köşe yazarı Mehmet Yılmaz'ı arar ve der ki, "MİT bize bilgi verdi, darbe bilgi vermedi" der. Daha sonra O.K bilgi verdi. "Ben darbe faaliyeti olabileceğini söyledim" dedi. Bunlar, üzerinde durulması gereken konular. Bir daha Türkiye darbe girişimi ile kalmasın diye bütün ayrıntılarının ortaya çıkması gereken konular. Savcı ikinci kez O.K'nın ifadesine başvurmak ister ama MİT kadrosuna alınır, ifadesine başvurulamaz."

"Bu savcılar kimin bilgisine başvurmak istediler de görevlerinden alındılar. Bu bilgiyi sayın Cumhurbaşkanı da dahil hepsine soruyorum. FETÖ ana iddianamesini yazan savcılar neden görevden alındılar."  

NEDEN 15 TEMMUZ BEKLENMİŞTİR?

"İlgili makamlarla eş zamanlı olarak paylaşılmıştır diyor MİT. Peki, FETÖ'ye operasyon için neden 15 Temmuz beklenmiştir. Size Mayıs ayında bildirmişler ama bekleniyor. 250 şehidimiz ve 2193 gazimiz var. En azından aziz hatıralarına 15 Temmuz hain darbe girişiminin tüm ayrıntılarının ortaya çıkması lazım ama öyle görünüyor ki bu ayrıntıların ortaya çıkması engelleniyor." 

"ADALET YOK EDİLMİŞTİR"

"Hesaplaşmak hukuk dışına çıkmış, adalet yok edilmiştir. Darbe araştırma komisyonu, soruşturmayı savuşturma çabasına girmiştir. Bu gazi Meclis devre dışı bırakılmış yetkileri elinden alınmıştır. Darbenin siyasi ayağını ortaya çıkarmaya dönük çabaların önü bilinçli olarak kapatılmaktadır. Darbecileri devletin en hassas yerlerine yerleştirenlerin hesap vermesi sağlanmadan, hesap sorulamaz. TSK'nın cumhuriyetli kadroları tasfiye edilip FETÖ'cülerin önü açılırken bu örgüte destek verenler ortaya çıkarılmalıdır."

HDP'Lİ YILDIRIM: KRAVATLI DARBELERİN SAYISIZ ÖRNEĞİ VARDIR

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım konuşma yaptı:

"15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde Meclis Genel Kurulu'ndan eş Genel başkanımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başta olmak üzere tutsak durumda olan milletvekillerimizi belediye başkanlarımızı, parti, yöneticilerimizi tutuklu gazetecileri ve hala açlık grevleri devam eden Nuriye ve Semih'i OHAL kapsamında mağdur edilen yurttaşlarımızı HDP grubu adına saygıyla selamlıyorum.

Darbeler silsilesi ülkenin kuruluş temelleri ve yönetim anlayışı sıkıntılarından ele alınamayacağı aşikatdır. Darbecilerin kirli ruhunu hiç tartışma konusu yapmadan, buna zemin sağlayan koşullarını da tartışmamanın, yeni darbe koşullarını hazırlayacağını da unutmamalıdır." 

15 Temmuz'dan bir önceki yasama yılının Meclis tutanaklarına bakıldığında sayısız kez darbe mekaniğinden söz edilmiş, siyasi iktidar bu konuda uyarılmıştır. Siyasi iktidarın girmiş olduğu milliyetçi-muhafazakar ittifakın ülkeye hayır getirmeyeceğini ifade ettik. 

Darbelerin sadece askeri yollarla olmayabileceğini ifade etmiştik. Darbeler sadece askeri apoletlerle gerçekleştirilemez. Demokratik işleyişe yönelik kravatlı darbelerin sayısız örneği vardır."

KAHRAMAN'DAN YILDIRIM'A TEPKİ

Meclis Başkanı Kahraman, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım'ın sözlerinin ardından, kendisine yönelik olarak "Sayın Yıldırım, Türkiye'de tutsak yok. Bu noktada buna benzer sözler milli birlik ve bütünlüğü zedeleyen sözlerdir. Türkiye anarşizme müsaade etmeyecek bir ülkedir. " dedi. Kahraman, sözlerinin ardından söz isteyen Yıldırım'a söz verdi.

BAHÇELİ: KONTROLLÜ DARBE DEMEK YALIN GERÇEKLERİN İNKARIDIR

Son olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli konuşma yaptı:

"Meclis'in bu özel birleşiminde toplanmış bulunuyoruz. Muhterem heyetinizi, aziz vatandaşlarımızı hürmet ve muhabbetle selamlıyorum. 15 Temmuz'a direnen, destan destan büyüyen aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet niyaz ediyorum."

"Türk milleti tarih boyunca belaları alt etmeyi başarmıştır. Üzerinde yaşadığımız çetin ve zorlu coğrafyada yaşamanın ağır sonuçları olacaktır. Türk milletinin hedefte olması tesadüfi görülmemelidir. Böylesi bir ihanet kuşatması yeni de değildir. Birbirimize düşersek ya bizi bu vatandan söküp atacaklar ya da burada bizi gömük üzerimizden aşacaklardır. 5 Temmuz öncelikle bir darbe teşebbüsüdür. Ayrıca, taşeronları, planlayıcıları belli olan bir işgal denemesidir. Kontrollü darbe demek aklın inkarı, yalın gerçeklerin imhasıdır."

"TBMM defalarca bombalanmış, kurşun yağmuruna tutulmuştur. Tarih sayfalarını karıştırdığımızda örneğine neredeyse hiç rastlanmayacak sahneler 15 Temmuz gecesi yaşanmıştır. Çanakkale'de yarım kalan zulmü hain FETÖ'cüler tamamlamak istemişlerdir. 15 Temmuz tarihi bir hesaplaşma, tarifsiz bir ihanettir. Bir yanda Türkiye diğer yanda yedi düvel vardır. Taraflar çok nettir. FETÖ, Türkiye'ye kastetmek için eline geçirdiği bütün imkanları kullanmıştır."

"Tanklar, silahlar 80 milyona doğrultulmuştur. Milli bir mutabakatın varlığı şarttır. Neden hep birlikte zalimlere karşı gelemiyoruz. Nedir bizleri ayrı düşüren, nelerdir ayrı düşüren? FETÖ asırlardır devam edegelen Anadolu'nun istila komplosunun bu çağdaki adıdır. FETÖ haçlı zihniyetinin su katılmamış bir barbarlığıdır. İç barış ve huzur ortamını birlikte temin ve tamir etmezsek biliniz ki yeni saldırılar önümüzdedir."

"Bunu görmek, bunu artık bilmek lazımdır. Bugün batılı devletlerin acıklı ve aciz durumları, ikircikli tavırları tehditlerinin sönmediğini somut örneğidir."

ÖLECEKSEK ADAM GİBİ ÖLELİM

15 Temmuz'a mevzi bakmak yerine stratejik yaklaşmak milli namusun bizlere yüklediği görevdir. Bu görevden kaçamayız. Çünkü gidecek başka yerimiz, sığınacak başka yurdumuz yoktur. Ne yapacaksak burada birlikte yapacağız. Milli kimlik kaybolursa, şunu unutmayınız ki bu sınırlar içerisinde devletimizin bugünkü haliyle yaşamak imkansızlaşacaktır. Adaletse yollarda değil milli vicdanın kendisinde bulacağız. Kumpas kuruyorlarmış, alayı birden üzerimize geliyorlarmış. Varsın olsun. Yeterki safları sıklaştıralım, öleceksek de adam gibi ölelim."

"Son olarak ifade etmek isterim ki, TSK içerisindeki bir kısım darbeci hainle mehmetçiğe ayırt etmek gerekir. Şehitlerin hepsi bizim için eşittir. Mehmetler bizimdir, biz mehmetiz."

ÖNCEKİ HABERLER
Genç çiftin korkunç ölümü
Ünlü yönetmen Hasan Yıldız'dan 15 Temmuz mesajı
Süleyman Soylu'dan 15 Temmuz mesajı tarih kitapları yazacak
Çocuklar Duymasın ne zaman başlayacak tarih belli oldu
15 Temmuz Şehitler Köprüsü son dakika kapatıldı
Hicri yılbaşı 2020 ilk ay Muharrem ayı ne zaman başlıyor?
Yorumlar 15 yorum