BIST 7.914
DOLAR 28,98
EURO 31,21
ALTIN 1.866,62
HABER /  GÜNCEL

TBMM Genel Sekreteri'nden olay AYM tweetleri

TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu'nun seçim barajı kararına ilişkin AYM'ye attığı tweetler ortalığı karıştırdı

Abone ol

TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu, yüzde 10 seçim barajının hak ihlali olup olmadığıyla ilgili karar verecek Anayasa Mahkemesi’ne attığı tweetler olay yarattı. 

Tweetinde "AYM yüzde 10'a ihlal derse o zaman en doğrusu Haziran'da TBMM'ye değil AYM'ye üye seçip sorunu kökten çözmek" diyen Neziroğlu eleştirilere sert tweetlerle yanıt verdi. 

Twitter'dan "Okuduğunu anlamayanlar için kısa bir açıklama" diyen Neziroğlu'nun ilk tweetleri ve ardından yaptığı açıklama şöyle:

Anayasa Mahkemesi, üç hafta içinde yüzde 10 seçim barajının hak ihlali olup olmadığıyla ilgili kararını açıklamaya hazırlanırken, Nezirlioğlu şunları yazdı:

"AYM bireysel başvuru üzerine yakında %10 seçim barajının hak ihlali olup olmadığına karar verecekmiş. %10 barajı seçim kanununda var. 6216/45’e göre AYM’ye yasama işlemlerine dair bireysel başvuru yapılamaz. AYM ihlal derse YSK ne yapacak? Kanunu iptal etmeden AYM %10'a ihlal derse o zaman en doğrusu Haziran'da TBMM'ye değil AYM'ye üye seçip sorunu kökten çözmek."

OKUDUĞUNU ANLAMAYANLAR İÇİN...

"Okuduğunu anlamayanlar için kısa açıklama: Tweetlerde yüzde 10 barajına dair demokratiktir veya değildir şeklinde bir değerlendirme yok.

Seçim kanununda yüzde 10 barajına dair hüküm iptal edilmeden AYM ihlal kararı verirse bir yanda kanun hükmü, diğer yanda AYM kararı olacak.

Anayasada öngörülen usule göre kununu iptal etmeden hükümsüz kımak 'sui generis' bir durum ortaya çıkaracak. Mesajdaki eleştiri, başka bir organ yasama yetkisini kullanacaksa genel seçimlerde oraya üye seçilsin şeklinde bir görüştür."

 


 ekran-resmi-2014-12-01-09.44.56.20141201094622.png