BIST 9.634
DOLAR 32,45
EURO 34,50
ALTIN 2.476,34
HABER /  POLİTİKA

'Tayyipler alemi' karikatüründe ne var? ODTÜ skandal pankartı

CHP'lileri toptan davalık eden 'Tayyipler Alemi' karikatür ODTÜ'de açılan pankartta yer almıştı. Skandal karikatürü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da 'mizaha tahammül edeceksin' deyip dün paylaşmıştı.

Abone ol

Siyaset dünyası bu kez 'mizah' sınırlarını aşan ODTÜ'lülerin karikatürü ile karıştı. 'Tayyipler Alemi' karikatürüne Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla soruşturma açılınca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu söz konusu karikatürü dün twitter hesabından paylaşmıştı.

Kemal Kılıçdaroğlu karikatürü 'mizaha tahammül edeceksiniz' diyerek twitterdan yayınlarken şunları yazdı: 'Eleştiriye ve mizaha tahammül edeceksin, etmelisin! Hapse atarak eleştirinin ve mizahın önüne geçemezsin'.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söz konusu paylaşıp üzerine bugün Kemal Kılıçdaroğlu ve 72 CHP'li vekil için suç duyurusunda bulundu.

ODTÜ’lülerin taşıdığı pankarttaki “Tayyipler Alemi” isimli karikatür 2005 yılında mizah dergisi Penguen tarafından yayınlanmıştı. 13 yıl önce dergi ve karikatür için açılan 40 bin liralık dava reddedilmişti. Musa Kart'ın ceza almasına tepki için çizilen pankart ODTÜ mezuniyetinde yer almıştı. Söz konusu karikatür pankart bu yıl bir kez daha ortaya çıktı. Temmuz başındaki ODTÜ mezuniyetinde açılan pankartla ilgili  3 kişi gözaltına alındı.