HABER /  KÜLTÜR VE SANAT

Tasavvufta yol nedir, yolcu kimdir?

Faslı alim İbn Acıbe'nin bu kitabı tasavvuf yolcusuna kılavuzluk edecek temel bir başvuru kaynağı. Tasavvuf terminolojisindeki, hâllere, makamlara ve bazı özel nitelikteki kullanımlara tahsis edilmiş yüz kırk üç terimi ele alıyor.

Elinizdeki eser tasavvuf yolcusuna kılavuzluk edecek temel bir başvuru kaynağı. Tasavvuf terminolojisindeki, hâllere, makamlara ve bazı özel nitelikteki kullanımlara tahsis edilmiş yüz kırk üç terimi ele alıyor.

Sufilerin kendi aralarında kullandıkları, eserlerinde çoğu kez açıklama ihtiyacı hissetmeden yer verdikleri terimler, özlü, vurucu ve iç bütünlüğe sahip bir üslupla açıklanıyor.

Faslı sufi İbn Acîbe, on üç sene seyrü sülûk yaptıktan sonra tamamladığı kitabında, tasavvufî yolculuğun durakları olan makamların ve hâllerin dışında, bu yolculuğa talip olanların edindikleri niteliklere ve yolculukta kat ettikleri mesafelere göre aldıkları isimleri de açıklıyor. Kitap, hemen her terimde uyguladığı ve manevi mertebe açısından üç insan tipini (avam-havas-hâssatü’l-havas: sıradan mümin-manevi seçkin-seçkinlerin seçkinleri) kuşatan yaklaşımı nedeniyle benzerlerinden ayrılıyor, özgün bir nitelik kazanıyor.

sufi1.jpgKitabı Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Tasavvuf Bölümü Öğretim Üyesi Ahmet Murat Özel tercüme etti.

İBN ACIBE KİMDİR?

1748’de doğmuş, 1809’da vefat etmiş Faslı âlim ve sufi. Çağının önemli isimlerinden dini ilimleri tahsil ederek saygın bir âlim ve müderris oldu. Şeyh Sîdî Muhammed el-Bûzîdî’yle kırk altı yaşındayken tanışması hayatını bütünüyle değiştirdi ve böylece tasavvuf yoluna girmiş oldu. Geride, aralarında el-Bahru’l-medîd adlı tasavvufi Kur’an-ı Kerim tefsirinin de bulunduğu kırktan fazla eser bırakmıştır. Şazeliyye tarikatının Derkaviyye koluna mensup bir şeyh olan İbn Acîbe’nin eserleri Batı İslam coğrafyasında yakından bilinmektedir. Vefat yıldönümünde her sene türbesinin de bulunduğu Fas’taki Zimmic köyünde Mevsim adı verilen geniş katılımlı anma toplantıları yapılmaktadır.

AHMET MURAT ÖZEL KİMDİR?

Halen Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde, Tasavvuf Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışıyor. İbn Ataullah el-İskenderî- Hayatı, Eserleri, Görüşleri (İnsan Yayınları, İstanbul 2014), Karaman Müftülerinden Şeyh Mehmed Kudsi Çakılcı (ö.1958) (Karaman Belediyesi Kültür Yayınları, Karaman 2014) başlıklı akademik çalışmalarının yanı sıra, sonuncusu (Kalbin Kararı, Profil Yayınları, İstanbul 2014) Türkiye Yazarlar Birliği’nden 2014 senesi “Yılın Şiir Kitabı” ödülünü alan dört şiir kitabı var.

‘Sufilerin El Kitabı’

Yazar: İbn Acîbe
Tercüme: Ahmet Murat Özel
Yayınevi: Hayykitap - 286
Birinci baskı: Ocak 2015
Sayfa sayısı: 136
Fiyatı: 10 TL

ÖNCEKİ HABERLER
Hem martı hem karabatak: Martabak
MEB'den yepyeni proje! Genç Bilaller
Konukoğlu, 'Bilseydim ortak olmazdım'
Boko Haram Kamerun'da katliam yaptı: En az 70 ölü
Turist vizyonda fragmanı yayınlandı
Bige Önal rüzgar frikiği verdi iç çamaşırsız hali görüntülendi
Yorumlar