HABER /  GÜNCEL

Çin aksanıyla alay eden Arjantin liderine tepki büyüyor

Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner'in Çinlilerin aksanıyla alay eden bir tweet atması, hem Arjantin, hem de Çin'de şimşekleri üzerine çekmesine neden oldu.

Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner'in Çinlilerin aksanıyla alay eden bir tweet atması, hem Arjantin, hem de Çin'de şimşekleri üzerine çekmesine neden oldu.

Fernandez de Kirchner, Arjantin'in Çin ile ticaretini geliştirmek amacıyla ülkeyi ziyareti sırasında bazı Çinlilerin "r" harfini telaffuz edemediğine dair İspanyolca bir tweet attı.

Cumhurbaşkanı, Çinlilerin "rice" (pirinç), "petroleum" (petrol) ve "Campora" (Fernandez'in partisinin gençlik kolu) sözcüklerini doğru söyleyemediğini belirtti.

Cristina Fernandez de Kirchner, tweetinde "Davette binden fazla katılımcı var. Bunların hepsi 'Campola'dan mı, yoksa sadece 'pilinç' ve 'petlol' için mi buradalar?" dedi.

Cristina Fernandez de Kirchner'in Twitter mesajı

Lider bu mesajında aslında, iç siyasete dayalı bir espri yapıyordu. Fernandez de Kirchner'i eleştirenler, taraftarlarının, düzenlenen parti toplantılarına sadece bedava sandviç ve meşrubat alabilmek için katıldığını söylüyor.

Yandaşları Cumhurbaşkanı'nın şakacı bir ifade kullandığını savunurken, kimi Arjantinliler tepki gösterdi. @FaundezLafarga kullanıcı adlı kişi paylaştıpı tweette, "Cristina Fernandez'in sağduyu ve saygı eksikliği inanılmaz. Ekonomik anlaşma için Çin'e gidiyor ve aksanlarıyla alay ediyor." diye yazdı.

İngiliz Financial Times gazetesinde çalışan gazeteci Guy Chazan ise, "Çin'de yapılmayacak bir şey bu. Hakikaten, bu tür esprilerin modası 70'lerde geçmişti." dedi.

BBC'nin Buenos Aires muhabiri Ignacio de los Reyes, Arjantin'de "Campola" ve "Çin" sözcüklerinin kısa sürede Twitter'da trend etiketler haline geldiğini; olayın da tüm gazetelerin ilk sayfalarını kapladığını bildiriyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Ebru Gündeş Demet Akalın'ı yalnız bırakmadı
Mövenpick Hotel Izmir’de aşk başkadır...
Amerikalı oyuncu Johnny Depp evlendi
Kılıçdaroğlu'ndan Bank Asya açıklaması
Hollande'dan Rusya'ya: Sonsuza kadar diplomasi olmaz
Açık lise 2. dönem kayıt yenileme işlemi son gün ne zaman?
Yorumlar