HABER / EKONOMİ

Tarım Bakanı Pakdemirli'den çiftçiye müjdeli haber!

Hükümet çiftçilerin sıkıntılarını gidermek için harekete geçti. Sevindiren haber gübre fiyatlarından geldi. Çiftçilere müjdeli haberi don dakika açıklama ile Tarım Bakanı Pakdemirli verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Tarım Kredi, kimyevi gübrede yüzde 15'lere varan indirim sağlayacak."

ARPA VE BUĞDAYDA PRİM DESTEĞİ ARTTI... Pakdemirli arpa ve buğday için çiftçiye ödenen prim desteğinin de iki katına çıkarılacağını duyurdu. "Arpa ve buğdayda 5 kuruş olan prim desteğini önümüzdeki yıl 10 kuruş olarak ödeneceğiz" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin açıklamasında öne çıkan satır başları şöyle:

- Türkiye'nin en büyük çiftçi ailesi tarım kredi kooperatiflerimiz, en önemli tarımsal girdilerden birisi olan kimyevi gübre fiyatlarında, gübre cinslerine göre değişmekle beraber yüzde 15'lere varan indirim sağlayacak.

- Örneğin dap gübresinin tonu 3250 liradan 2900 liraya düşmüştür. Yapılan indirimin piyasaya yansımasıyla beraber tüm sektörün de benzer hassasiyeti göstermesini bekliyoruz.

- Bunun yanı sıra gübre fiyatlarında aşırı fiyat artışı yapan firmaları da takibe aldık.

- Bu kararın yanı sıra uzun yıllardır artmayan buğday ve arpa desteğini artıracağız. 5 kuruş olan prim desteğini yüzde yüz artırarak önümüzdeki yıl 10 kuruş olarak ödeyeceğiz.

- Çiftçimizin hiçbir şekilde mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz. Arpa ve buğday ürünleri üreticisinin alın teri ürünlerini dünya fiyatlar üzerinden alacağız. Bu konuda çiftçilerimizin endişesi olmasın.

Yorumlar15 yorum