BIST 1.985
DOLAR 13,64
EURO 15,50
ALTIN 796,99
HABER /  GÜNCEL

Taksim ısrarı Kılıçdaroğlu’na iletildi

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “1977 yılında katledilen arkadaşlarımızın katilleri bulununcaya kadar, adalete teslim edilinceye kadar Taksim ...

Abone ol

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “1977 yılında katledilen arkadaşlarımızın katilleri bulununcaya kadar, adalete teslim edilinceye kadar Taksim sevdamız, kutlama devam edecektir. Bu konuyla ilgili Sayın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettik" dedi.
DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Yönetim Kurulu Üyeleri CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşme sonrası Beko, gazetecilere görüşmeyi değerlendirdi. 1 Mayıs Dayanışma Mücadele Günü’nün normal bir miting olmadığını belirten Beko, şöyle konuştu:
“37 kişi faşist katiller tarafından katledildiğinden dolayı, biz 1977 yılında katledilen bu arkadaşlarımızın katilleri bulununcaya kadar, adalete teslim edilinceye kadar Taksim sevdamız, kutlama devam edecektir. Bu konuyla ilgili sayın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettik. Yapılacak 1 Mayıs Dayanışma Mücadele Günü’nde bizlerle birlikte olacağını dün İstanbul Milletvekili sayın Süleyman Çelebi, İzmir Milletvekili sayın Musa Çam’ın Meclis’te yapmış olduğu ’Biz bedeli ne olursa olsun 1 Mayıs Günü Taksim’de olacağız’ ifadeleri bizim için önemliydi. Kendilerine bu konuyla ilgili teşekkür ettik.”

TAŞEREON İŞÇİLER
Taşeron işçilerle ilgili de görüştüklerini anlatan Beko, “Türkiye‘de belediyelerde 500 bine yakın, genelde 2 buçuk milyona yakın güvencesiz, sendikasız, genelde sigortasız, iş güvenliği olmayan taşeron işçileri var. Bu taşeron işçileriyle ilgili görüşmeler yaptık. Taşeron işçilerle ilgili önümüzdeki dönemde kadrolu işçi olabilmeleri için biz konfederasyon olarak çok ciddi çalışma yapacağız. Bununla ilgili önümüzdeki dönemde grubu bulunan partileri ziyaret edeceğiz. Bu konuyla ilgili CHP Genel Başkanımızdan rica ettik. Önümüzdeki süreçte, bu insanların ölmemeleri için, bu çalışan arkadaşlarımızın da iş güvenliği olmasına sendikalı olmasını ve kadrolu işçiler olabilmeleri için böyle bir çalışma içerisinde olacağımızı kendisine ilettik” diye konuştu.
Genel meseleleri de değerlendirdiklerini bildiren Beko, “Önümüzde biliyorsunuz Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Onunla birlikte genel seçimler var. Bu konularla ilgili de hassasiyetlerimizi kendilerine ilettik” dedi.

1 MAYIS BİLMECESİ
Beko’ya, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın "1 Mayıs’ta Taksim’de değil valinin belirttiği yerde Yenikapı ve Maltepe’de kutlama yapılabileceğiyle" ilgili açıklaması soruldu. Beko da şöyle karşılık verdi:
“Bu normal bir miting değil. Normal bir mitingi siz tabi ki Kadıköy’de yapabilirisiniz. Yenikapı’da yapabiliriz bunda bir sıkıntı yok. Ancak Taksim’de 37 şehidimiz var. Bu 37 şehidimizi anmak üzere biz 1 Mayıs Dayanışma Mücadele Günü’nde Taksim’de yapma zorunluluğumuz var. Bir de bizim üyelerimize karşı bir sorumluluğumuzun olduğunu herkesin bilmesi gerekiyor.”
Kutlamaların Taksim’de yapılabilmesiyle ilgili AİHM kararına da dikkat çeken Beko, Türkiye olarak AİHM’e üyeysek biz bu üyelik hassasiyetiyle gerekli çalışmaları İçişleri Bakanı, Başbakan ve İstanbul Valisinin yapması gerekir diye düşünüyorum” dedi.
Beko, 2013 yılında 1 Mayıs’ta yaşananları rapor ettiklerini ve bunu AİHM’e götüreceklerini kaydetti, bu 1 Mayıs’ta bunları yaşamak istemediklerini ifade etti.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Cumhurbaşkanlığı konusunda ne gibi hassasiyetleri olduğu sorusuna ise Beko, “Biz sadece dileklerimizi kendilerine iletmeye çalıştık. Türkiye’de yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde de Türkiye’de 80 milyona yakın insanı kucaklayabilecek birlik, barış, kardeşlik içerisinde olan bir ülke hasreti içerisindeyiz. Bunları ifade ettik” yanıtını verdi.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
Demirören’den  e-bilet  açıklaması
Demirören’den e-bilet açıklaması
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Fethullah Gülen'e ağır suçlama
Fethullah Gülen'e ağır suçlama
Beşiktaş Fenerbahçe derbisi canlı izle
Beşiktaş Fenerbahçe derbisi canlı izle
Cumhurbaşkanı’nın o sözlerini değerlendirdi
Cumhurbaşkanı’nın o sözlerini değerlendirdi
Cemaat yenildi mi yenilmedi mi?
Cemaat yenildi mi yenilmedi mi?
Kayıp uçakta kritik saatler
Kayıp uçakta kritik saatler
Hacıosmanoğlu’nun acı günü
Hacıosmanoğlu’nun acı günü
Bodrum'u karıştıracak haber! Hepsi durduruldu
Bodrum'u karıştıracak haber! Hepsi durduruldu
PKK Van’da araç yaktı
PKK Van’da araç yaktı