BIST 9.722
DOLAR 32,56
EURO 34,88
ALTIN 2.430,48
HABER /  GÜNCEL

Taksim eylemcileri açıklama yaptı

Bülent Arınç ile görüşen Taksim Platformu üyeleri açıklama yaptı.

Abone ol

Taksim Platformu üyeleri Bülent Arınç'a taleplerini iletti. Arınç'ın taleplerini aldıklarını ve değerlendireceğini söylediler. 

Başbakan Vekili Bülent Arınç ile görüşen Taksim Platformu üyeleri açıklama yaptı. Bülent Arınç'a ortak talepleri içeren bir belgeyi ilettiklerini belirten üyeler, "Olayların seyrini hükümetin atacağı adımlar belirleyecektir" dedi.

İŞTE TAKSİM PLATFORMU'NUN HÜKÜMETE İLETTİĞİ 7 MADDDELİK TALEP LİSTESİ:

Gezi Parkı park olarak kalmalıdır. Gezi Parkı'na topçu kışlası veya başka bir yapı yapılmayacağının açıklanmasını,

AKM'nin yıkımından vazgeçilmesini,

Başta İstanbul, Ankara ve Hatay valileri ve emniyet müdürleri olmak üzere olayların yaşanmasına neden olan sorumluların görevden alınmasını,

Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanımının yasaklanmasını,

Gösterilere katılan ve gözaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılmasını,

1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Tükiye'deki tüm meydanlarda toplantı, gösteri yasaklarına son verilmesini,

İfade özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.


Görüşme sonrası şu açıklamaları yaptılar: 

Gezi Parkı adı altında Topçu Kışlası'nın yapılması AKM'nin yıkılmasına engel olunmasını istedi.

Tepkilerinin içeriğinin ruhunun yetkililer tarafından fark edilmesini istiyoruz. Yaşananları marjinallikle nitelendirmek anlamamak anlamına gelir. Yükselen bu tepkinin içeriğini 3. köprü, 3. havalimanı ve HES'ler olmak üzere ekolojik değerlerinin talanına nedendir. Kadın bedeninin üzerinde hüküm süren muhafazakar isyanın, baskılara karşı direncin THY olmak üzere tüm hak sahiplerinin üzerindeki gaspın önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istedi. 

Gaz bombalarıyla halkımız tehdit halkındadır. Kaybettiğimiz yurttaşlarımız var.

2319 vatandaşımız yaralanmıştır. Türkiye genelinde 4000 yaralının olduğunu düşünüyoruz. Biber gazı fişeklerinin mermi gibi kullanılmasından dolayı olmuştur. 

Taksim Gezi Parkı'na herkes sahip çıkmıştır. Hayatında hiç Gezi Parkı'nı görmemiş kimseler tarafından bu eyleme sahip çıkılmıştır. 

Biz toplumsal iklimin oluşturulması için çalışmalar içindeyiz. İktidarın toplum talepleri karşısında somut adım atması önemlidir. Bizler sadece yurttaş olarak özverili çabalar içindeyiz. Bütün taleplerimizi demokratik şekilde almak için söylemeye devam edeceğiz. Bizler mücadelemize devam edeceğiz.

İŞTE AÇIKLAMA VİDEOSU