BIST 1.542
DOLAR 7,55
EURO 9,00
ALTIN 411,92
HABER /  DÜNYA

SYRIZA güvenoyu aldı

Yunanistan'da, Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras başkanlığında, Bağımsız Yunanlılar (ANEL) partisinin desteğiyle kurulan koalisyon hükümeti güvenoyu aldı...

Abone ol

Yunanistan'ın 300 sandalyeli parlamentosunun oylamaya katılan 299 üyesinden 155'i yeni hükümete 'evet' derken, 144 milletvekili 'hayır' oyu kullandı.

Başbakan Çipras, oylama öncesi yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın krizden ve denetim sürecinden çıkması için hükümetin güçlü bir programı bulunduğunu belirterek, "Bu meclis, ülkeyi krizden çıkaracak tarihi meclis olacak" dedi.

Hükümetin öncelikli hedefinin ekonomik kalkınmanın sağlanması ve borcun yeniden yapılandırılması olduğunu vurgulayan Çipras, "Politikamız krizden ve denetim sürecinden bir an önce çıkmak. Kasıma kadar ilk değerlendirmenin tamamlanmasını amaçlıyoruz. Hedefimiz, bunun sonunda borcun azalmasıyla ilgili müzakerelerin başlatılması ve 2017'inin başında uluslararası para piyasalarına açılmak" diye konuştu.

'RUSYA İLE İLİŞKİLER CANLANDIRILDI'

Dış politika konusuna da değinen Çipras, önceki SYRIZA hükümetinin Rusya, Çin, Mısır ve Kıbrıs (Rum) ile ilişkileri canlandırdığını ve ABD ile olan işbirliğini iyi bir düzeyde tuttuğunu belirtti.

Çipras, hükümetin Kıbrıs sorununun çözümü için BM düzeyinde çalışmalarını sürdürdüğünü anlatarak, Rum lider Nikos Anastasiadis'in bu konudaki çabalarını desteklediğini ifade etti.

MUHALEFETTEN ÇİPRAS'A SUÇLAMA

Anamuhalefet Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Evangelos Meymarakis ise hükümet programında açıklananların 2016 bütçesine aykırı olduğunu savunarak, Çipras'ı 'siyasi sahtekarlık' yapmakla suçladı.

SYRIZA hükümetinin kreditörlerle imzaladığı borçla ilgili anlaşmanın önceki anlaşmalardan daha kötü koşullar içerdiğini ve Yunanistan'ın borcunu artırdığını öne süren Meymarakis, Çipras'ın, SYRIZA içerisindeki iç sorunları çözmek için ülkeyi erken seçime sürüklediğini kaydetti.

ÖNCEKİ HABERLER
Hrant Dink soruşturmasında flaş gelişme
Diyarbakır'da çatışma: 1 korucu ağır yaralı
Yüz binlerce mülteci geri gönderilecek
Bahçeli hasta mı? Kulisleri karıştıran soru
Ali Babacan: 1300 liralık asgari ücret 2017'de
Nobel ödüllü Sancar'ın ailesinden HDP açıklaması
Ahmet Hakan'a saldırıda flaş gelişme!
Apple kurucusundan yapay zeka müjdesi
Ankara'da Büyükelçilikte yangın
Mustafa Kamalak'tan seçim barajı çıkışı
Yorumlar