BIST 1.443
DOLAR 8,56
EURO 10,38
ALTIN 510,66
HABER /  DÜNYA

Suudi Arabistan'dan şaşırtan karar: Son buluyor!

Suudi Arabistan Krallığı İran'a diplomatik ofis için yeşil ışık yaktı. Suudi Arabistan yönetimi İranlı bir diplomata vize vermeyi kabul etti. Bu diplomatın ofisi 2017 yılında yapılan bir anlaşmaya göre İsviçre Büyükelçiliği içinde yer alacak.

Abone ol

İran'ın resmi haber ajansı IRNA diplomatik kaynaklara dayanarak, "Suudi Arabistan İran diplomatik hakları şefine vize vermeyi kabul etti" iddiasında bulundu. IRNA, "Gözlemciler bu durumu Tahran-Riyad hattında olumlu bir diplomatik gelişme olarak değerlendirdi" dedi.

2016 yılında iki ülke arasındaki ilişkiler Suudi Arabistan'ın İranlı bir hacıyı idam etmesi sonrası bozulmuştu. Bu olayın ardından Tahran'da bir grup gösterici Arabistan Büyükelçiliği'ne saldırmıştı. Tahran'daki saldırı sonrası Suudi Arabistan diplomatik ilişkileri tamamen dondurmuştu.

YEMEN'DE FARKLI CEPHELERDELER

İki ülke bölgede mezhepsel farklılıklar sebebiyle tarihsel rakip konumunda. Yemen'de yaşanan iç savaşta İran'ın Şii Hutsileri desteklemesi Suudi Arabistan'ın ise Sünni'lerden yana olması Riyad-Tahran hattında son dönemde gerginliği arttıran bir başka etmen.

Mayıs ayında ABD Başkanı Donald Trump'ın İran Nükleer Anlaşması'ndan çekilip Tahran'a yaptırımlar uygulamasını Riyad yönetimi memnuniyetle karşılamıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
TRT Çocuk eşeğe tecavüz görüntüsü gerçek mi? İşte asıl video
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Kurban bayramı 2018 ayın kaçına denk geliyor?
FETÖ'nün Şanlıurfa 'para kasası' yakalandı
Minik Leyla'nın katil zanlısı hakkında flaş karar!
Aslı Tandoğan Bodrum'da! Kim der ki 5 aylık hamile
Hamas İsrail anlaşmasının detayları belli oldu iddiası
Galericiler şokta dev firma battı gidenler böyle buldu
E-5'te dehşet! Bariyer otomobile ok gibi saplandı
11 Eylül saldırganının kızıyla evlendi!
Yorumlar 1 yorum