BIST 1.377
DOLAR 8,08
EURO 9,75
ALTIN 460,57
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Suudi Arabistan sinema sektörüne hızlı bir giriş yapmaya hazırlanıyor

SUUDİ ARABİSTAN'da 35 yıl sonra sinema yasağı Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın girişimiyle kaldırıldı. Sinema sektörüne hızlı bir giriş yapan Arabistan'da ABD'li şirket IMAX ülkede 20 adet sinema salonu açmaya hazırlanıyor.

Abone ol

SUUDİ ARABİSTAN'da 35 yıl sonra sinema yasağı Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın girişimiyle kaldırıldı. Sinema sektörüne hızlı bir giriş yapan Arabistan'da ABD'li şirket IMAX ülkede 20 adet sinema salonu açmaya hazırlanıyor.

1980'li yıllarda yasaklanan sinemaların 2018'de yeniden serbest bırakılacağının açıklanmasının ardından ülkede gösterilecek ilk film de belli oldu. Mart ayında açılması planlanan sinema salonlarında, perdeye yansıtılacak ilk filmin, ülkenin eski Kralı Faysal'ın hayatını anlatını 'Born a King' isimli film olacağı belirtildi.

KRAL FAYSAL İLK FİLMİN KONUSU; Henry Fitzherbert tarafından yazılan ve yönetmenlik koltuğunda Agusti Villaronga'nın oturduğu film, Kral Faysal'ın 14 yaşındayken diplomatik bir görevle gittiği İngiltere'de içlerinde Lord Curzon ve Winston Churchill'in de bulunduğu İngiliz liderlerle yaptığı görüşmeleri anlatıyor. Kral Faysal 1975'te yeğeni Faysal bin Musaid tarafından silahla başından vurularak öldürülmüştü. Çekimlerine İngiltere'de devam edilen filmin, şubatta tamamlanması bekleniyor. Film uluslararası dağıtıma girmeden önce Riyad'da sinema salonlarında izleyicinin beğenisine sunulacak.

YATIRIM İÇİN EN İYİ YER SUUDİ ARABİSTAN; Diğer taraftan ABD'li şirket IMAX 3 yıl içinde Suudi Arabistan'da 20 adet sinema salonu açmaya hazırlanıyor. CNBC'ye bir mülakat veren IMAX CEO'su Richard Gelfond birden fazla Suudi kentinde sinema salonları açmak için anlaşma imzalamaya yakın olduklarını belirtti. Suudi Arabistan'ı "büyük yatırım potansiyeli olan önemli bir pazar" diye niteleyen Gelfond, "Suudi Arabistan yatırım yapmak ve yüksek çözünürlüklü ekran ve en ileri teknolojiyi kullanan lüks ve özgün sinema salonları ağımızı genişletmek için en iyi yer" ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
15 yıldır sahne diş hekimliği yapılıyordu fena yakalandı
Güney Koreli SHINee grubundan Kim Jonghyun intihar etti
Filistin Devlet Başkanı Abbas: Tüm dünya kabul ediyor
Diplomata tecavüz edip, öldürmüştü: Yakalandı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, May ile Kudüs'ü görüştü
ABD'de feci kaza! Tren raydan çıktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bomba Kudüs mesajı
ABD'nin yeni güvenlik stratejisini açıkladı
İsrail Cuneydi'nin peşini bırakmıyor
Çukur 10.bölüm fragmanı ilk sahne nefesler tutulacak
Yorumlar 1 yorum