BIST 4.897
DOLAR 18,63
EURO 19,34
ALTIN 1.049,92
HABER /  DÜNYA

Suriye'den flaş Türkiye açıklaması!

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, Esed rejiminin, İdlib'e askeri intikal başlatan Türkiye'nin derhal bölgeden çekilmesini talep ettiğini duyurdu.

Abone ol

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, Esed rejiminin, İdlib'e askeri intikal başlatan Türkiye'nin derhal bölgeden çekilmesini talep ettiğini bildirdi.

SANA, Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkiliye dayandığı habere göre, rejimin Türkiye'nin Suriye topraklarındaki ikinci askeri operasyonunun kınandığını duyurdu

Söz konusu yetkili, Esed rejiminin, Türkiye'nin İdlib'deki intikalini "Suriye'nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne yönelik bariz bir saldırı ve uluslararası hukuk ve ilkelerinin açık bir ihlali" olarak nitelediğini aktardı.

"ASTAN SÜRECİYLE ALAKASI YOK"

Türkiye'nin İdlib operasyonunu "saldırı" olarak niteleyen Suriye Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, operasyonun Türkiye, Rusya ve İran'ın desteklediği Astanabarış görüşmeleriyle bir ilgisi olmadığını iddia etti.

İdlib'de 'Fatihin torunları ülkenize hoş geldiniz' sloganları

 TSK, ASTANA SÜRECİ KAPSAMINDA İDLİB'E GİRİLDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

TSK'dan yapılan açıklama şu şekilde: ''Astana Süreci kapsamında, ateşkesin tesis, gözetim ve devamını sağlamak, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve yerlerinden edilenlerin evlerine dönmesi için uygun şartları temin etmek maksadıyla İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde görev yapacak Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, 08 Ekim 2017 tarihinde icrasına başlanan keşif faaliyetleri ile koordineli olarak, 12 Ekim 2017 tarihinden itibaren Gözlem Noktalarını teşkil faaliyetlerine başlamıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları bölgedeki görevlerini Astana sürecinde Garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedirler.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''

RESMİ HABER AJANSI ÜZERİNDEN DUYURDULAR

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA üzerinden yapılan bu açıklama, Türkiye'nin İdlib'teki güvenli bölgelerin oluşturulması amacıyla başlattığı operasyonun ardından geldi.