BIST 10.768
DOLAR 32,93
EURO 35,39
ALTIN 2.470,79
HABER /  GÜNCEL

Suriye ordusundan Nusra'ya ağır darbe!

Suriye ordusunun Lazkiye kentinin batısındaki Rabia şehrini ele geçirdiği belirtildi.

Abone ol

Suriye devlet televizyonu, yaklaşık 4 yıldır Nusra Cephesi dahil birden fazla grubun elinde bulunan Rabia kentinin ordu ve hükümet yanlısı güçler tarafından alındığını açıkladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın memleketi olan ve Alevi nüfusun yaşadığı Lazkiye çevresinde yürütülen operasyonlara Rusya'nın da yoğun hava desteği sağladığı ifade ediliyor.

Suriye'deki muhalif gruplara yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ordusunun Rabia'yı 48 saat içerisinde üç taraftan kuşatıp operasyona başladığını belirtti.

Gözlemevi, Rus hava desteği ve Hizbullah militanlarının yardımıyla ordunun önce Daruşan ve El Ravda köylerini ele geçirdiğini, ardından da Rabia'ya ilerlediğini ifade etti.

“YENİ HEDEF İDLİB OLABİLİR”

Suriye ordusunun ilerlemesiyle birlikte muhalif grupların Lazkiye merkezini bombalama imkanının azaldığına dikkat çeken BBC Ortadoğu analisti Sebastian Usher, Esad'a bağlı güçlerin bundan sonra İdlib'i de daha yoğun bir baskı altına alabileceğini ifade ediyor.

Suriye ordusunun Rabia'yı aldığı yönündeki haberler, İsviçre'nin Cenevre kentinde Suriye barış görüşmelerinin başlaması için yürütülen çabalar sırasında geldi.