BIST 1.345
DOLAR 8,31
EURO 10,01
ALTIN 477,35
HABER /  DÜNYA

Süleyman Soylu'dan flaş terör açıklaması 'Dışardan destek almayan yok'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kızılcahamam'da düzenlenen Terörle Mücadele Şube Müdürleri Değerlendirme ve Analiz Çalıştayı'na katıldı. Soylu 'Geçen yıl toplam 697 terör eylemini oluşmadan engellemiştik, bu yıl ise 347 terör eylemini engelledik"' dedi.

Abone ol

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kızılcahamam'da düzenlenen Terörle Mücadele Şube Müdürleri Değerlendirme ve Analiz Çalıştayı'na katıldı.

Programda konuşan Soylu, dünyanın "küresel terör" kavramıyla 11 Eylül saldırılarıyla tanıştığını belirterek, Amerika'nın bu saldırıyı küresel bir terör saldırısı olarak tanımladığını, mücadeleyi de küresel olarak yapmak gerektiğini öne sürerek Irak’la, Afganistan’ı işgal ettiğini vurguladı.

ABD'nin bu müdahalesinin dünyadaki etkisine değinen Soylu, Afganistan'daki  haşhaş ekili alanların 17 bin hektardan 328 bin hektara çıktığına dikkat çekti. 

Terörün bir finansman kaynağı olarak terörden beslendiğine işaret eden Soylu şu ifadeleri kullandı: "Bu finansman kaynağından terör örgütleri besleniyor. DEAŞ doğdu, PKK palazlandı, Türkiye, İspanya ve İngiltere’de tepkisel terör eylemleri yaşandı. 2002-2007 arasında terörist saldırılarda artış, 2007-2011 arasında yüzde 35’lik bir düşüş ve ardından 2011-2014 arasında Arap Baharı ile DEAŞ, Boko Haram, PKK/PYD eylemleriyle beraber tam yüzde 350’lik bir artış görüldü.

Son dönemde ise özellikle bizdeki Fırat Kalkanı ile Zeytindalı harekatlarının, içeride PKK ve DEAŞ ile verdiğimiz mücadelenin etkisiyle 2014 sonrasında nispeten küresel ölçekte tekrar bir düşüş trendi yaşandı"

Terörle Mücadele Çalıştayı'nda sürpriz isim! 347 terör saldırısı önlendiTerörle Mücadele Çalıştayı'nda sürpriz isim! 347 terör saldırısı önlendiTerörle Mücadele Çalıştayı'nda sürpriz isim! 347 terör saldırısı önlendiHABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

PKK AVRUPA'NIN EN ÖLÜMCÜL ÖRGÜTÜ
Soylu, global terörizm indeksine göre 2001’de 50 ülkede ölümle sonuçlanan terör saldırısı oluyorken 2016 yılında bu rakamın 79'a çıktığını bildirdi. Aynı raporda bölücü terör örgütü PKK'nın Avrupa’nın en ölümcül terör örgütü olarak belirlendiğini ifade eden Soylu, "Avrupa’da 2016’da 268, 2017’de de 71 kişi PKK kaynaklı olaylarla hayatını kaybetmiştir. Avrupa’da en tehlikeli ikinci örgüt DEAŞ'tır. Onun da 2016’daki eylemlerinden dolayı Avrupa’da 284 kişi hayatını kaybetmiştir, 2017’de ise bu rakam 64’e düşmüştür" diye konuştu.

PKK UYUŞTURUCU PAZARINI KONTROL EDİYOR
PKK'nın Avrupa uyuşturucu pazarının yüzde 80’ini doğrudan kontrol ettiğine dikkat çeken Soylu, aynı şekilde Avrupa’da üretilen sentetik uyuşturucunun da Balkan rotasıyla Türkiye'ye ve Ortadoğu’ya dağıtımının yine bu örgüt tarafından yapıldığını söyledi. Bunun bir finans ağı olduğuna dikkat çeken Soylu, Amerika'nın okyanus ötesinden gelip 20 bin tır silahı PKK/PYD'ye dağıttığını, bunun da ABD ile PKK arasındaki bir finans ve lojistik ağı olduğunu belirtti.

7 BİN YABANCI TERÖRİST SINIR DIŞI EDİLDİ
Bakan Soylu, Avrupa’dan gelerek PKK/PYD ve DEAŞ'a katılmak için Ortadoğu’ya geçmeye çalışan yabancı terörist savaşçıların Türkiye sınırlarında yakalandığını vurgulayarak, "Çatışma bölgelerine geçeceği ve PKK/PYD, DEAŞ gibi örgütlere katılacağı bildirilen 28 AB üyesi ülke vatandaşı yaklaşık 9 bin 500 kişi hakkında daimi giriş yasağı konulmuştur ve listenin ilk iki sırasında Fransa ve Belçika yer almaktadır. Toplamda ise şu ana kadar 151 ülkeden 69 bin 967 kişiye ülkeye giriş yasağı konmuş, 100 farklı uyruktan 7 bin 31 kişi de yabancı terörist savaşçı olduğu için sınır dışı edilmiştir" ifadelerini kullandı.

FETÖ KONUSUNDA BATI GAK GUK
Soylu, "Batılı dostlarımıza terörle mücadele konusunda bir şey anlatmak, deveye hendek atlatmaktan daha zor. Hala o teröristlerle işbirliği aşklarından vazgeçebilmiş değiller. Hala aşırı sol terör örgütlerine, PKK'ya oturum hakkı veriyorlar, hala lojistik ve finans desteği sağlıyorlar. PKK, 80’lerin ortalarından itibaren Avrupa’nın en büyük suç örgütü ama hala biz iade taleplerimizin çoğundan yanıt alamıyoruz. FETÖ ile ilgili onlarca, belki yüzlerce görüşme yaptık, her düzeyde görüşme yaptık ama hala amiyane tabirle gak guk ediyorlar" diye konuştu.

347 TERÖR EYLEMİNİ ENGELLEDİK
Soylu, "Örgüte katılım tarihinin en düşük seviyesinde. PKK terörist sayısı tarihinin en düşük seviyesinde. DHKP-C ve MKP kırsaldan tamamen silindi. FETÖ'nün bütün haberleşme ağları, ByLock’tan ankesörlü telefon sistemlerine kadar hepsi çökertildi. Geçen yıl toplam 697 terör eylemini oluşmadan engellemiştik, bu yıl 347. Kimsenin görmezden gelemeyeceği büyük bir mücadele ve elde edilen ciddi bir başarı var. Yöneticisinden sahada operasyon yapan elemanlarımıza, istihbarat birimlerimize kadar bütün arkadaşlarımın bu başarıda büyük payı, alınteri, canı, kanı vardır" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Cedi Osman'lı Cleveland, son saniyede kazandı
Kadınları üzen haber! Bilgi gerektiren alanlarda kadın yok
Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'nin şehit edilmesiyle ilgili flaş gelişme
Ayşen Gruda ailesi ilk eşi ve kimdir kaç çocuğu var?
Arnavutköy'de onlarca araç su altında kaldı
Gazeteci Erdem Gül CHP'nin Adalar adayı mı?
Sınır ötesinde sıcak gelişme! Teröristleri korku sardı
53 yıl önce ölen madenciye ait olduğu düşünülen ceset bulundu
MasterChef Murat üzerinden topa tuttu; Acun, izleyen, haber yapan
Mersin MHP'den istifa haberleri geldi tam 8 partili istifa etti
Yorumlar 4 yorum