BIST 1.325
DOLAR 7,83
EURO 9,45
ALTIN 457,10
HABER /  EKONOMİ

Sudan'dan o arazileri neden kiraladık?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ithal ve pahalı ürünler için Sudan’da 5 milyon dönüm arazi kiraladı.

Abone ol

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Sudan’da 5 milyon dönüm araziyi 99 yıllığına kiraladı. Bu arazilerde sebze ve meyve başta olmak üzere çeşitli tarım ürünleri yetiştirilecek. Araziler özel sektöre de açılacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sudan’ın ilgili bakanlığı arasında 3 Mayıs 2012’de imzalanan mutabakat zaptı sonrası, bu ülkede yürütülecek tarım alanındaki çalışmalar hızlandı. Bu kapsamda görevlendirilen Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), 4 aylık bir çalışmanın ardından Sudan’daki en verimli arazilerden toprak numuneleri alıp Türkiye’de analiz etti.

TÜRKİYE'DEKİ ARAZİLERİN İKİ KAT FAZLASI

Özel sektör gidecek Ziraat mühendislerinin Türkiye’nin ithal etmek zorunda kaldığı bütün ürünlerin buralarda yetiştirileceği raporu vermesiyle süreç hızlandı.

Sudan’ın 5 ayrı bölgesinde, TİGEM’in Türkiye’deki arazilerinin iki kat fazlası bir alan Gıda Bakanlığı’na verildi.

Omdurman, Rahat, Medani ve Abugota’da iki tane olmak üzere 5 milyon dönüm arazi 99 yıllığına TİGEM’in kullanımına sunuldu.

ÖRNEK ÇİFTLİKLER KURULACAK

Türkiye’den gidecek özel sektör firmaları buralarda örnek çiftlikler kuracak. Tohum, sebze ve meyve üretimi yapılarak tarımsal serbest bölgelerde bu ürünler Ortadoğu ve Afrika pazarına satılacak.

ÜRETİM BİR AY İÇİNDE BAŞLAYACAK

Türkiye’de yetiştirilemeyen ve ithal etmek zorunda kalınan tarım ürünleri bu alanlarda yetiştirilecek. İthal kalemler arasında önemli yer tutan; susam, pamuk, yağlık tohumlar, tropikal meyveler ve sebze tohumları bu arazilerde üretilecek.

İşçilik ve sulama maliyetleri çok düşük olduğu için Türkiye’de vatandaşın sofrasına ucuz sebze meyve gelecek. Üretim bir ay içinde başlayacak.

ÇİN BUNU YILLARDIR VERİYOR

Sudan’da Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Avustralya gibi ülkeler benzer modeli yıllardır uyguluyor. Türkiye, Sudan benzeri modeli Tanzanya ve verimli arazilere sahip diğer Afrika ülkelerine yayacak. Arazi kiralanan bölgede Sudan hükümetinin ortak olduğu bir proje de yer alıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Senaristinden Kuzey Güney ipuçları
Herkes kara listeye alınabilir! DİKKAT
Tunus krizine 'teknokrat hükümeti çözümü'
Apo'ya İmralı'da ev yapılıyor
İstanbul'da bulunan en eski İslâm eseri
Haftasonu açık olacak yerler neresi Bakanlık liste yayınlandı
Yorumlar 9 yorum