BIST 11.065
DOLAR 33,01
EURO 36,02
ALTIN 2.577,75
HABER /  POLİTİKA

SP Başkanı Karamollaoğlu'ndan dikkat çeken ittifak açıklaması

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, AK Parti ile MHP ittifakıyla ilgili talep ettikleri konularda bir gelişme yaşanmamasına karşın partilerin kendi kimliklerini muhafaza ederek ittifaka girebilecek olabilmesinin olumlu olduğunu söyledi.

Abone ol

2019 Genel Seçimleri için AK Parti ile MHP ittifak konusunda anlaştı. Birleşmenin nasıl olacağına dair tasarı da Meclis'e sunuldu. AK Parti-MHP ittifakına Büyük Birlik Partisi'nin de katılmasına kesin gözüyle bakılırken asıl dikkatler Saadet Partisi'ne odaklandı. Konuyla ilgili SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu dün önemli açıklamalarda bulundu.

Seçim konusunda partisinin bazı beklentileri olduğunu ve bunları Cumhurbaşkanı Erdoğan'la paylaştığını ifade eden Karamollaoğlu, bu beklentilerle ilgili henüz gelişme yaşanmadığına dikkat çekti. Ancak Karamollaoğlu, detayları açıklanan ittifak çalışmasıyla ilgili de olumsuz konuşmadı. Partilerin kendi kimliklerini muhafaza ederek ittifaka girebilmelerinin olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti.

Karamollaoğlu, "Türkiye'nin Meseleleri ve Çözüm Yolları" konferansı için geldiği Karabük'ün Safranbolu içesinde konuştu.

 AK Parti ile MHP ittifakına da değinen Karamollaoğlu, kendilerinin de tekliflerini rapor haline getirdiklerini, siyasi parti başkanlarına ve Cumhurbaşkanı'na ilettiklerini kaydetti.

"TALEP ETTİĞİMİZ HUSUSLARDA GELİŞME OLMADI"
Karamollaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"SEÇİMLERDE BAŞARILI OLURUZ KANAATİNDEYİZ"
Seçim döneminde en önemli hususlardan birisinin seçim güvenliği olduğunu aktaran Karamollaoğlu, "Adalete güvenin tesisidir. Bu noktayı da biz geçmişte arz ettik. Olağanüstü halde seçime gitmek daima insanların zihninde tereddütler oluşturur. Biz bunun da izale edilmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz. Seçime giderken de şu anda bir ittifak değil, biz kendi adayımızı koyacağımızı deklare etmiştik. Zaten cumhurbaşkanlığı için, diğer partiler de aday gösterebilirler. Eğer birinci turda netice alınamazsa ikinci turda en çok oy alan kazanacak. Ama bizde şöyle bir kanaat var. Saadet Partisinin seçimde bugünkü gidişattan rahatsız olan kesimlerin hemen hemen tamamından oy alabilecek bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz. Bu potansiyel bizim düşündüğümüz gibi gerçekleşirse biz, seçimlerde başarılı oluruz kanaatindeyiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği için yapılan çalışmalarda da Allah'ın izniyle bu sefer bu barajların bizim önümüze bir engel teşkil etmeyeceğini, mutlaka Mecliste temsil edeceğimizi düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"BİZDE ŞARTLARI SAĞLAYACAK HERKE ADAY OLABİLİR"
Bir gazetecinin eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün aday gösterileceği yönünde söylemler olduğunu sorması üzerine Karamollaoğlu, şunları söyledi:

"Tabii spekülasyonlar çok. Bizde şartları sağlayacak herkes aday olabilir. Şu anda biz adayımızı belirlemedik. Bu konuyu da ne Başkanlık Divanımızda ne Genel İdare Kurulumuzda ne de il başkanları toplantılarımızda gündeme hiç getirmedik. Bunun zamanının erken olduğunun kanaatindeyiz. Biz sadece 100 bin imzayı, daha doğrusu 300 ile 500 bin arasında bir imzayı toparlayabilmek için komisyonlar kuruyoruz. Çalışmalara başladık. İnşallah cumhurbaşkanı seçimleriyle ilgili karar alındığında çok kısa bir zamanda bu adayı belirleyeceğiz. Biz elbette önce kendi tabanımızda bir yoklama yapacağız, onun arkasında da Türkiye sathında göstereceğimiz adayın her kesimden oy alabilecek bir aday olduğunu test edeceğiz, deneyeceğiz. İnşallah iyi bir netice alacağız, buna inanıyoruz."

"TSK'NIN HUZUR VE BARIŞI SAĞLAYIP HEMEN ÇEKİLECEĞİNE İNANIYORUZ"
Karamollaoğlu, her ülkenin kendi sınırında, kendisini tehdit eden bir gelişmeyle karşı karşıya kaldığında oraya müdahale etme hakkına sahip olduğunu söyledi.

Temennilerinin harekatın süratle tamamlanması olduğunu belirten Karamollaoğlu, "Tabii neye ulaşılmak isteniyorsa o konuya da ulaşmak, oradaki problemi çözmek kaydıyla. Ama şunu da biliyoruz. Maalesef bölgede hem Amerika'nın hem Rusya'nın hem Suriye hükümetinin, İran'ın ve o bölgedeki farklı grupların etkileri var. Bu oldukça sıkıntılı bir durum meydana getiriyor. Biz Silahlı Kuvvetlerimizin bu problemin en kısa sürede üstesinden geleceğine, orada huzur ve barış ortamını sağlayıp hemen çekileceğine inanıyoruz. Allah yardımcıları olsun. Tabii bu arada birçok şehit veriliyor. Şehitlere de Allah'tan rahmet diliyoruz, ailelerine, milletimize baş sağlığı diliyoruz." diye konuştu.