YAZARLAR

Sözlükten 'Kemal'in anlamına baktım!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında "Kimin önüne yattığı belli değil" diyen Kemal Kılıçdaroğlu, gelen tepkileri dindirmek için açıklama üzerine açıklama yaptı.

Süleyman ÖZIŞIKsuleyman@internethaber.com

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında"Birilerinin önüne yatmış, konuşamıyor" diyen KemalKılıçdaroğlu, gelen tepkileri dindirmek için açıklama üzerineaçıklama yaptı.

Ancak yaptığı her iki açıklama da en az kendisi kadar gereksiz veyetersizdi!

Yapılan açıklamaları sırasıyla okuyalım.

İlk açıklaması şöyle:

"Kullandığım cümle, Türk siyasi hayatına AKP'li bir bakantarafından kazandırılan bir cümle. Cümle bana ait değil. RızaZarrab için söylenmiş. 'Kimse sana birşey yapamaz, ben senin önüneyatarım" denmiştir. Dolayısıyla bu cümle benim sıfırdan bulduğumbir cümle değil..."

Kendisini "Siyasi Sapık" olarak eleştirenErdoğan'a da cevap verdiği ikinci açıklama ise şöyle:

“Sözlükten baktım. Önüne yatmak bir deyim, engel olmak anlamınageliyor. Bunu başka bir yere çekmek ahlâksızlıktır! Bunlarınkafasının arkasındaki şey bu olunca o anlama çekiyorlar!"

Erdoğan'ın dün kullandığı ifadelere bakın. Onun kullandığıifadeleri kullanacağım için özür diliyorum.  Bana "Sapık"dedi… Dolmabahçe’de oturup Kadıköy’den gelen vapurlardaki kadınlarakızlara bakıyorum demek sapıklık değil midir bu? Bunun adı cinselsapıklıktır. Söyleyen bizzat itirafı yapan sayın Erdoğan.

Senin görevin Dolmabahçe’de oturup kadınlara kızlara bakmakmıdır? Siyasi sapıklığa gelince daha güzel bir örnek vereceğim. Buzat tarafsız olacağına dair söz verdi. Siyasi sapıklık nedir?Parlamentonun önüne çıkıp yemin ettikten sonra o yemini tutumayıpnamusun ve şerefini çöp sepetine atandır.”

İlk açıklamadan başlayarak detaylara girelim...

Anlaşılan o ki CHP lideri, kendisinden önce söylenen sözlerikullanmayı, içeriğinde küfür ve hakaret olsa dahi normalkarşılıyor. Bu nedenle kendisine yöneltilen eleştirilerinyersiz olduğunu savunuyor.

Düz mantıkla gidecek olursak, Kılıçdaroğlu'na istediğimiz sinkaflıküfürü edip, "Ama ben bu küfürü sıfırdan bulmadım. Soyadı"Damızlık" olan Muhittin abi bu küfrü etmişti"diyebileceğiz!

Yine bu mantıkla gidecek olursak, Ensar Vakfı'ndaki sapığın,"Abi ben tecavüzü sıfırdan bulmadım. Benden önce kim kime dumduma" deme hakkı olmuş oluyor. 

Hatta ve hatta adı yolsuzlukla anılan 4 bakan, kendilerindenönce sayısız yolsuzluk olayı yaşandığı için otomatikman aklanmışoluyor!

Gelelim ikinci açıklamaya...

CHP lideri "Birilerinin önüne yattığı için konuşamıyor"cümlesinin sözlükte "Birilerini koruyup kollamak"anlamına geldiğini, bu sözü cinsel amaçla söylemediğinibelirtiyor.

Ya bu nasıl bir adam tövbe estağfurullah ya! 

Dinime imanıma Atatürk dirilip gelse, ilk iş olarak "Seni banaparayla mı verdiler lan!" deyip bunun kafasına sıkar!

Bir söz söyleyeceksin, millet o sözü sana yutturmaya kalkınca"Dur bakim ben ne söylemişim" diye gidip sözlükteki anlamınabakacaksın!

İyi madem!

Meseleyi sözlük üzerinden götürelim! 

O baktığınız sözlükte CHP'nin "Halk Partisi" olduğuyazıyor ama sizin partiniz reelde PKK'lıların ve DHKP-C'lilerin"önüne" yatıyor!

Aynı sözlükte "Kemal"in anlamı, "Olgunluk, yetkinlik,tamlık, eksiksizlik, mükemmellik, baha, bilgi, fazilet" diyeyazıyor ama sizde  bu değerleri bulmak ne mümkün Kemalbey?

Hiç kıvırmayın Kemal Bey!

O sözü hangi anlamla söylediğiniz belli. Nasıl belli olduğunu sizetane tane anlatayım.

Kurduğunuz cümlede birden fazla kişiden bahsediyorsunuz. "Valisikonuşmuyor, Milli Eğitim Bakanı konuşmuyor" diyerek ikiyetkilinin suskun kalmasını eleştiriyorsunuz. Ancak sıra SemaRamazanoğlu'na gelince, "Aileden Sorumlu Bakan da zatenbirilerinin önüne yatmış o da konuşmuyor" diyorsunuz.

Bu sözün patentinin Muammer Güler'e ait olduğunu söyleyerek paçayıkurtarmaya çalışıyorsunuz ama kafanızın basmadığı bir durumvar.

Muammer Güler "Ben önüne yatar, seni korurum" derkenkendinden bahsediyor. "Ben eşimi senin önüne yatırırım"demiyor. Üçüncü bir kişiden bahsetmiyor. 

Özne kendisi olduğu için sözdeki maksadı anlaşılıyor. Siz ise busözü bir başkası için, yani üçünçü bir kişi için kullanıyorsunuz.Bir başkasının eşinden, annesinden bahsediyorsunuz.

Burada mesele namus meselesi oluyor ve kullandığınız söz sizi"edepsiz", "ahlaksız" ve "başkasının namusuna diluzatan namussuz adam" konumuna düşürüyor!

Ya da şöyle anlatayım.

Gezi olaylarının ardından bazı yabancı büyükelçilerle gizli veesrarengiz görüşmeler yapmıştınız, hatırladınız mı?

Hem de bir otelde!

O dönemde onlar sizi, siz de onları koruyup kolluyordunuz. Biriçıkıp, "Sen otelde büyükelçilerin önüne yattın! Söyle nekonuştun" diye sormadı.

Sorsa epey bi yanlış anlaşılırdı değil mi? 

Diyeceğim o ki bazı sözler, sözlüktekinden farklı anlamlar taşırKemal bey!

Mesela; siz "Bey" hitabını saygı ifadesi olarakalgılayabilirsiniz. Ama karşınızdaki bunu "Beygir"inkısaltılmış hali niyetiyle de söylemiş olabilir!

Mesela; bir kadına, "Yatalım mı?" diye sormakfarklı, "Uyuyalım mı?" diye sormak ise farklıanlam taşır.

Mesela; bir insana "Kafası kırık" derseniz sıkıntıolmaz. Ama sadece "Kırık" dediğinizde ortaya "Homoviç" yada "Topiş" anlamı çıkar!

Eğer her sözü, sözlük anlamıyla değerlendirmekte kararlıysanız, ozaman izin verirseniz ben size "Ke-MAL" diye seslenmekistiyorum. 

Neticede "MAL"ın sözlükteki anlamı, "gayrimenkul varlık,mülk, eşya, madde, cisim, meta" olarak geçiyor.

Yani ne bileyim...

Öküz veya inek dediğimi falan düşünmeyin lütfen!

Son olarak...

Cumhurbaşkanı hakkında "Bu adam Meclis'te verdiği sözütutmayarak namusunu ve şerefini çöpe attı" demişsiniz.

Mesele arkadan konuşmaya gelince maşallah esip gürlüyorsunuz.

Yarın bir yerde karşılaşınca, Mustafa Koç'un cenazesinde yaptığınızgibi, tanınmamak için Zekeriya Beyaz taklidi yapmazsınız inşallah"Ke-MAL" Bey!

Dipnot: Hakaret olarak algılanabilecek sözleri bensıfırdan bulmadım. Hepsi daha önce birileri tarafındankullanılmıştı!


twitter.com/slymnoz

facebook.com/slymnoz

Yorumlar112 yorum