BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  DÜNYA

Sözde soykırım oylanıyor

ABD Temsilciler Meclisi 'Sözde Ermeni soykırımı'nı oylayacak!

Abone ol

ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin dış ilişkiler komitesinin, gelecek hafta çarşamba günü sözde "Ermeni soykırımı tasarısını" oylamayı planladığı açıklandı.

ABD'deki Ermeni lobisinin baş destekçilerinden Demokrat Parti Kaliforniya Milletvekili Adam Schiff, tasarının 10 Ekim'de ele alınmasının planlandığını söyledi.

Schiff, bir açıklama yaparak, "1.5 milyon insanın yaşamına mal olan Ermeni soykırımını tanımak için ABD'nin, aciliyet gerektiren tarihsel ve ahlaki nedenleri var. Aynı zamanda çağdaş ve güçlü bir nedenimiz de var. Eğer bir soykırımı her nerede ve ne zaman olmuşsa olsun kınamazsak, Darfur'daki soykırıma karşı nasıl etkili bir biçimde harekete geçebiliriz?" dedi. Komite, Cumhuriyetçi Parti'nin kontrolündeki bir önceki Kongre döneminde de benzer bir tasarıyı kabul etmişti, ancak kabul edilen tasarı son aşamada oylanmak için Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi Başkanı tarafından Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na getirilmemişti.

ABD Başkanı George W. Bush yönetimi, Türkiye ile ABD ilişkilerini zedeleyeceği ve Türkiye-Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi yolunu engelleyeceği gerekçeleriyle tasarıya karşı çıkıyor.

Eğer tasarı, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nden geçerse, tasarının genel kurulda oylanıp oylanmayacağına, Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili yeni başkanı Nancy Pelosi karar verecek. Pelosi, seçim kampanyası sırasında Ermeniler'e, iddiaların tanınması yönünde destek sözü vermişti. Ancak Washington'daki gözlemcilere göre Pelosi'nin, dış ilişkiler komitesinden geçmesi durumunda Ermeni iddialarını içeren 106 sayılı tasarıyı genel kurul gündemine alıp almama konusunda nasıl bir tavır izleyeceği şu aşamada belli değil.