BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  DÜNYA

Sosyal medya devinin bölünmesi istendi! ABD tekelcilikle suçladığı Facebook'a dava açtı

Anadolu Ajansı

ABD'de 46 eyalet ve ABD Federal Ticaret Komisyonu, ''tekelcilik ve rekabeti imkansız hale getirmekle'' suçladığı sosyal medya devi Facebook'a iki dava açtı. 

Abone ol

ABD'deki 50 eyaletten 46'sınının başsavcıları, Washington DC bölgesi ve Guam Adası ile Federal Ticaret Komisyonu, Facebook'a karşı iki antitröst davası açtı. 

ABD hükümetinin sosyal medya devine karşı açtığı davalarda, Facebook, ''dijital pazardaki hakimiyetini kötüye kullanmak, tekelcilik ve rekabeti imkansız hale getirmekle'' suçlandı. 

New York Başsavcılığının diğer eyaletlerle Facebook'a karşı başlattığı soruşturmadan yaklaşık 14 ay sonra açılan davada, sosyal medya devinin bölünmesi istendi. 

New York Başsavcısı Letitia James ise yaptığı açıklamada, Facebook'u yaklaşık 10 yıldır, pazardaki hakimiyetini ve tekel gücünü kullanarak  küçük rakiplerini ezme ve yarış dışı bırakmakla suçladı. 

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) da rakiplerini satın alarak tekel oluşturduğu gerekçesiyle Facebook'un bölünmesi için ayrı bir dava açtı.

FTC'den yapılan açıklamada, Facebook'un rekabete aykırı bir şekilde sosyal ağ tekelini yasa dışı olarak yıllarca sürdürdüğü iddia edildi. 

Facebook'un 2012'de Instagram'ı, 2014'te ise mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı satın aldığının hatırlatıldığı açıklamada, şirketin yazılım geliştiricilere rekabeti engelleyici koşullarını empoze ettiği kaydedildi. 

Açıklamada, Facebook'un bu eylemlerinin "adil" olmadığı, rekabeti kısıtlayarak tüketicilere  zarar verdiği ve reklam verenleri rekabetin faydalarından mahrum bıraktığı ifade edildi.

FTC'nin Instagram ve WhatsApp dahil şirketin varlıklarını elden çıkarılmasını gerektirecek önlemler talep ettiğine işaret edilen açıklamada, Facebook'un yazılım geliştiricilerine rekabete aykırı koşullar empoze etmesini yasaklanmasının ve şirketin gelecekteki birleşme ve devralmalar için önceden bildirim ile onay almasını zorunlu kılınmasının istendiği aktarıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Ankara'da 'kız meselesi' tartışmasında 5 kişinin olduğu evde kan aktı
Muğla'dan acı haber geldi! Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu koronavirüse yenik düştü
Koronavirüsün ilacı bulundu mu? 24 saatte virüsün yayılmasını engelliyor
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek AK Parti'ye mi geçiyor? CHP'yi karıştıran sürgün
Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin korona aşısı verileri hacklendi! Pfizer ve BioNTech duyurdu
Eski erkek arkadaşı evini basıp Çağla'yı 10 yerinden bıçakladı!
Kırıkkale'de otelde korona eğlencesini polis bastı! 12 kişiye 60 bin lira ceza
Bodrum'da bir kadın, kocasını çocuklarının önünde 22 kez bıçaklayarak öldürdü
Fransa ziyaretinde Sisi'ye 'onur nişanı' verildiği ortaya çıktı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca korona tehlikesinin arttığı ve azaldığı illeri açıkladı
Yorumlar 1 yorum