YAZARLAR

Son apolet sökücü!..

Seçim startı verilirken, "Ben herkesin cumhurbaşkanı olacağım"diyen adam, daha adaylığı döneminde başamıza derebeyi kesildi.

Süleyman ÖZIŞIKsuleyman@internethaber.com

Adamın biri son nefesini vermek üzere. Başında toplanankomşuları bir ara oruç üzerine sohbete dalmış. Biridönüp, can vermek üzere olan adama, "Sen kaç gün oruçtutabildin muhterem?" diye sormuş. 

Sekerata giren adam, son bir hamle ile sağ elini kaldırıp, bir keztutabildim diye işaret etmiş ve oracıkta can vermiş. 

Ahlar, vahlar falan derken, o sırada biri, yanındaki dervişedönmüş, "Peki sen kaç gün oruç tuttunderviş?" diye sormuş. 

Derviş, az önce gözünün önünde can veren adamı göstermiş ve gayetpişkin şekilde cevap vermiş:

"Merhum benden tam bir gün fazla oruçtutmuş" 

Geçen gece, imam babamla beraber oturduk, Muharrem İnce'yiizliyoruz. Spiker ne sordu, bilmiyorum. İnce konuyu döndürüpdolaştırıp namaza getirdi ve aynen şu cümleyi kurdu:

"Herhalde bugüne kadar elli kez namazkılmışımdır!" 

Babamın bu tür durumlarda vereceği tepkiyi az çok kestirebiliyorum.Döndüm, ne diyecek diye kendisine baktım. Yaslandığı koltuktanşöyle bir doğruldu, şaşkın şekilde kafasınıkaşıdı, "Eyvah eyvah" dedi. 

"Hayrola baba, ne oldu?" diye sordum.

"40 yıl imamlık yapmama rağmen beyefendiden epeygeride kalmışım. Yetişmek için gidip biraz kaza namazı kılayımbari" dedi ve çekti gitti. 

Kafadan şöyle bir hesap yaptım. 

Adam 54 yaşında. 14 yaşından itibaren cami yüzü gördüğünüvarsayarsak, geriye kalıyor 40 yıl. "Herhalde 50kez namaz kılmışımdır" dediğine göre, vakitnamazlarını hiç kılmamış!

40 yıla denk düşen 80 bayram namazlarından 29'una dagitmemiş! Ve bu süre içinde sadece bir kez Cuma Namazınagitmiş.

Onu da gözümüze soka soka yaptı zaten! 

Cumhurbaşkanı adaylığı açıklandığında, Hacı Bayram Camii'ne gitti,herkes görsün diye sokakta namaz kıldı hacı Muharrem!

Seçim startı verileli 15 gün oldu ya da olmadı.

54 yılık hayatında gitmediği kadar cami, türbe, tekke ve zaviyegezdi muhterem. Ama bir kez namaza durduğunu, secdeyegittiğini görmedik.

Hayır yani…

51 olaydı, iyiydi diye diyorum!

Gelelim diğer mevzuya...

Seçim startı verilirken, "Ben herkesin cumhurbaşkanıolacağım" diyen adam, daha adaylığıdöneminde başımıza derebeyi kesildi. 

15 günlük süre içinde Merkel'e "Sen kimsin, kimsinsen?" diye efelenmeye, iktidar yanlısıgazetecilere, "Kaşarlar" diye hakaretetmeye başladı.

Bildiğin Eşkıya Hamido!

 "Beni canlı yayında vermeyen kanallarıbasacağım" diye şantaj yapıyor, kendisindenönceki Cumhurbaşkanı'nı yargılayacağını söylüyor, kendisiyle selfieçekilenleri ise "fizik"en uçuruyor!

Geride kalan boş zamanlarında ise Hulusi Akar ile İsmailMetin Temel Paşa'nın apoletlerini söküyor!

Yalnız şu apolet sökme meselesi bir hayli ilginç. 

Dikkat ederseniz, "emekliyeayıracağım" demiyor. Apoletini, yani rütbelerinisökeceğini söylüyor. İlginç olan şu ki "vatanaihanet" dışında bir askerin veya polisinapoletlerini, yani rütbesini sökmek, Anayasa'ya göre suç!

Anayasa Mahkemesi'nin 2006 yılında aldığı kararagöre, "vatana ihanet" dışında bir askerin yada polisin rütbesini sökmek, ilgili kişinin temel hak veözgürlüklerine direk müdahale anlamı taşıyor.

Yani anlayacağınız, "Cumhurbaşkanı olduğumda yargıyıbağımsız hale getireceğim" diyen Hacı Muharrem, dahacumhurbaşkanı olmadan yargı kararlarını ayaklaraltına alıyor!

Apolet sökecekmiş!

Yahu sen eğer bu ülkede bir generale "Apoletlerinisökeceğim" diyebiliyorsan, bu Erdoğansayesindedir Muharrem İnce... 

Erdoğan şu askeri vesayeti sona erdirmese, senin bırakbir generale, bir onbaşıya bile bu sözleri söylemen mümkünmüydü? Yüreğin yeter miydi böyle bir cümle kurmaya?

Kabadayılık yapıyorsun ama o kabadayılığı bile Erdoğansayesinde yapıyorsun mübarek!

Biz senin geçmişte askere karşı duruşunu bilmiyor muyuzsanıyorsun?

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığına aday gösterildiği, 367garabetinin yaşandığı dönemde, askerdengelen "Meclis'e girmeyin, yoksa darbeyaparız" tehdidi üzerine, sıvışanlardan biride sen değil miydin?

Efendim, duyamadık?

Yorumlar135 yorum