BIST 1.402
DOLAR 8,08
EURO 9,67
ALTIN 453,12
HABER /  DÜNYA

Sokağa sigara izmariti atana 278 lira ceza

Fransa'nın doğusundaki Colmar şehrinde, sokağa sigara izmariti atana 278 lira tutarında olan 68 avro para cezası kesilecek. Belediye, izmaritlerin sokağa atılmaması için 250 küllük yerleştirdi.

Abone ol

Fransa'nın doğusundaki Colmar şehri, 1 Ekim'den itibaren sokağa sigara izmariti atanlara 68 avro para cezası uygulayacak.

Colmar Belediye Başkanı Gilbert Meyer, "2015'te çıkarılan ve sokağa çöp atanlara para cezası kesilmesini düzenleyen kararnameden hareketle, şehir halkının da onayını aldıktan sonra böyle bir karara vardıklarını" açıkladı.

Meyer, şimdiye kadar kedi ve köpek dışkısı için geçerli olan para cezası uygulamasının sigara izmariti için de geçerli hale geleceğini ve yasağa aykırı davrananların 68 avro ödemek zorunda kalacaklarını kaydetti.

Colmar Belediyesi, geçen yıl konuyla ilgili bir yerel referandum yapmış ve halkın yüzde 75'i belediyenin planını desteklemişti.

Belediye, izmaritlerin sokağa atılmasını önlemek amacıyla şehrin önemli caddelerine 250 küllük yerleştirdi.

Fransa'da daha önce de Paris ve Cannes şehirleri, sokağa sigara izmariti atanlara karşı para cezası uygulamaya başlamıştı.

Strazburg Belediyesi de benzer bir uygulama için çalışmalar yürütüyor. Şehrin bazı bölgelerinde uygulanan yasağın kısa süre içinde genişletilerek, para cezasını da kapsayacağı belirtildi.

Ülkede resmi araştırmalara göre, 16 milyon sigara kullanıcısı mevcut. Fransa Sağlık Bakanlığı, sigara ile mücadele çerçevesinde, ülkede sigara paketi fiyatının 2020 itibariyle minimum 10 avro olacağını duyurmuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Tunceli'de PKK'nın 7 sığınağı ele geçirildi
AK Parti'den S-400 açıklaması: Rahatsızız!
Başbakan Yıldırım Irak Başkanı ile görüştü
Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na atlet göndermesi
İngiltere'den Trump'a cevap: Flaş 'patlama' açıklaması!
Şafak Pavey milletvekilliğinden istifa etti!
Erdoğan'dan Barzani'ye referandum mesajı
Eşine sokak ortasında kurşun yağdırdı
'RTE' plakalı aracına bakın ne kadar istiyor?
Akıncı Üssü davasında ara karar: 1 tahliye
Yorumlar 2 yorum