HABER /  SAĞLIK

Soğuk havalarda artan kalp krizi riskine öneriler

Uzmanlar, soğuk kış günlerinde kalp krizi risklerinin arttığının altını çizerek, kalp hastalarının mutlaka kontrollerini yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Yeni yıla girmemizle zorlu hava koşullarından dolayı oluşabilecek sağlık sorunlarına dikkat çeken uzmanlar, özellikle bu havalarda kalp krizi riskinin arttığını belirtti.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ender Özal, ”Özellikle yaşlı ve risk grubundaki hastaların, kalp damar sorunları olanların, ailede kalp hastalığı olanların, hipertansiyon ve şeker hastalarının, sigara içenlerin mutlaka kalp muayenelerini yaptırmaları gerekir” dedi.

Soğuk havaların nabızda artışa, kanın pıhtılaşmaya eğilimli oluşuna, kan basıncında yükselmesine neden olduğunu söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ender Özal, Soğuk hava kalp krizini, yüksek tansiyon ataklarını, kalp yetersizliğine bağlı alevlenmelerle birlikte hastane yatışlarını artırmaktadır. Özellikle yaşlı kalp ve hipertansiyon hastaları ile aşırı kilolu kişilerin soğuk havalarda ağır iş ve egzersizler yapması, terliyken rüzgarda kalması kalp krizine davetiye çıkarır. Çalışmalar kalp krizi riskinin kış aylarda 3 kat arttığını ve yaz aylarına göre daha ölümcül seyrettiğini de göstermektedir." şeklinde konuştu.

Kış aylarında kalp krizi artışının temel nedenleri
Ayrıca Özal, "Solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan bazı mikrop türleri, kış aylarında daha fazla kalori içeren yağlı besinlerin tüketilmesi ve bu kalorinin harcanamaması, güneşle temasın daha az olmasının getirdiği bazı hormonal değişiklikler, D vitamin düşüklüğü ve kapalı havaların oluşturduğu stres, soğuk nedeniyle damarlarda spazmın tetiklenmesi kış aylarında kalp krizi artışının temel nedenleridir” dedi.


Hangi önlemler alınmalıdır?
Soğuk havalarda kalp hastaların alması gereken önlemlere de değinen Dr. Ender Özal, ”Özellikle soğuk havada yapılacak aktiviteler sırasında mümkün olduğunca dışarıda çok fazla kalmamak ve ağır işler yapmamak gerekir. Soğuğun etkisini en aza indirmek için birkaç kat halinde sıcak tutacak giysiler giyilmelidir. Isı kaybının büyük kısmı baş bölgesinden olduğu için bere veya şapka, eldiven, atkı kullanılmalıdır. Rüzgarlı havalarda rüzgarı arkanıza alarak yürümek daha doğrudur.

Egzersiz yaparken sigara içmek
"Kalbin üzerine binen yükü azaltmak için sık sık dinlenme araları verilmelidir. Eğer spor amaçlı yapılan bir aktivite ise sabah saatleri ve güneşli günler tercih edilmelidir. Ayrıca sigara içmiş olarak egzersiz yapmak da kalp krizi riskini çok arttırmaktadır."

Düzenli olarak egzersiz yapmıyorsanız ve orta yaş ve üzerindeyseniz soğuk havada yeni egzersize başlayacaksanız öncesinde doktorunuza danışmanız faydanıza olacaktır. Kış aylarında kişiler kilo almaya daha meyilli olunduğu için beslenmeye dikkat edilmeli. Özellikle 65 yaş üstünde veya bilinen kalp-damar hastalığı olan kişilerde grip aşısı ve zatüre aşısının yapılması kalp krizi riskini azaltır. Bu kişiler daha hassas olduğundan dolayı, grip kalp üzerindeki yükü arttırır. Grip aşısı ile enfeksiyonlara karşı hazırlıklı olmanın mümkün olduğu unutulmamalı” ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Cuma namazı kaç rekat kılınışı ve sırasıyla okunacak duaları
Bakan Kurum açıkladı! İşte 4 günlük poşet bilançosu
ABD'li isim açıkladı! Türkiye ziyaretinin sebebi buymuş!
Müjdat Gezen'le Metin Akpınar'a kötü haber
Bakan Selçuk müjdeyi verdi! SGK borçları için ek süre
Kulak ağrısı neden olur nasıl kolay geçer?
Yorumlar