BIST 4.962
DOLAR 18,63
EURO 19,28
ALTIN 1.048,73
HABER /  GÜNCEL

Skandal Kürdistan haritası veren Rudaw Türksat'tan atıldı

Mesud Barzani'nin televizyon kanalı Rudaw RTÜK tarafından alınan son dakika kararı ile uydudan çıkarıldı. Daha önce skandal hava durumu haritası ile gündeme gelen Rudaw Türksat üzerinden bölgeye yayın yapıyordu.

Abone ol

IRAK Bölgesel Kürt Yönetimi'nin (IKBY) bağımsızlık referandumu yapmasından sonra olağanüstü toplanan Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne yakınlığı ile bilinen Erbil merkezli yayın yapan 3 televizyon kanalının Türksat'tan çıkarılmasına karar verdi.

İŞTE RTÜK'ÜN RAPORU

Olağanüstü toplanan RTÜK üyeleri, Radyo Televizyon Üsk Kurulu Uluslarası İlişkiler Kurulu Başkanlığı'ndan gelen ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimine yakanlığı ile bilinen Rudaw, K24 ve Waar televizyonları ile ilgili raporu değerlendirdi. Raporda, Rudaw, K24, Waar televizyon kanallarının Türkiye'de yerleşik olmadğı ve üst kuruldan yayın lisansı almadığının tesipt edildiği belirtilerek, "Türkiye'ye ait uydu alt yapısı ve bağlantılarını kullanması nedeniyle 6112 sayılı radyo ve televizyonlarının kuruluşu ve yayın ihzimetleri hakkında kunununu 29'uncu maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde; Türkiye Cumhiriyeti Devletine yönelik  yayınlar yapmakta olan söz konusu TV kanallarının içerik değerledirilmesi yapma yetkisinin üst kurulumuza ait olduğu ve bu çerçevede söz konusu TV kanallarının yayınlarının iletimine izin verilmemesi ve engellenmesi bu kararın TÜRKSAT A.Ş. şirketine bildirilmesi hususlarında karar alınmasını teminen yazımızın ve eklerinin üst kurula havalesini taktir tensiplerinize arz ederim" denildi.

RUDAW'LA BİRLİKTE 2 KANAL DAHA TÜRKSAT'TAN ÇIKARILDI

RTÜK'ün şehir dışında olan CHP ve HDP üyelerinin katılmadığı toplantıda Ak Parti ve MHP'Li 5 üye raporu değerlendirerek, söz konusu 3 televizyon kanalının Türksat'tan çıkarılmasına karar verdi. RTÜK karanının yazı ile Türksat'ta bildirilmesinden sonra söz konusu 3 kanalın Türksat uydusundan çıkarılacağı belirtildi. 

SKANDAL HAVA DURUMU HARİTASI
Mesud Barzani'ye ait olan Rudaw kanalı Türkiye'nin bir çok ilini Kürdistan haritasına dahil etmesi ile gündeme gelmişti. Rudaw kanalında Diyarbakır'dan Erzincan'a kadar bir çok il hava durumu haritasında Kürdistan sınırları içinde gösteriliyordu.

Tepki çeken harita 2013 yılından bu yana bu şekilde ekranlara yansıyor.