BIST 1.144
DOLAR 8,09
EURO 9,57
ALTIN 496,43
HABER /  GÜNCEL

Skandal hakimin yeni marifetleri! Meslektaşları anlattı...

FETÖ'den tutuklanan işadamı Fikret İnan'dan rüşvet aldığı ve tekrar almak için zorladığı sırada suçüstü yakalanan 5. Sulh Ceza Hakimi Hasan Akdemir'in, FETÖ tutuklusu AKFA Holding'in yöneticisi Cahit Paksoy'u serbest bıraktırmak için meslektaşlarına baskı yaptığı ortaya çıktı.

Abone ol

FETÖ soruşturmaları kapsamında örgüte finansman destek sağladığı gerekçesiyle tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan AKFA Holding'in yöneticisi Cahit Paksoy'u usulsüz şekilde tahliye eden eski Anadolu Adliyesi 5. Sulh Ceza Hakimi Hasan Akdemir hakkında, "Görevi kötüye kullanmak" suçundan dava açıldı. Akdemir, daha önce de işadamı Fikret İnan'dan rüşvet aldığı ve tekrar almak için zorladığı iddiasıyla suçüstü yakalanması üzerine tutuklanmış bu iddia çerçevesinde hakkında 22 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

PAKSOY'UN AVUKATLARI O'NA GİTTİ... Sabah gazetesinin haberine göre, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fetullahçı Terör örgütüne finansla destek sağladığı ileri sürülen AKFA Holding'in yöneticisi Cahit Paksoy İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderildi. 25 Ağustos 2016 günü Paksoy'un avukatları iddiaya göre, İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza eski Hakimi olarak görev yapan Hasan Akdemir'in yanına gitti.

SULH CEZA HAKİMİNİ ODASINA ÇAĞIRIP... Paksoy'un serbest bıraktırmak isteyen avukatların isteği üzerine, yine iddiaya göre hakim Akdemir, dosyada tahliye talebini değerlendirecek Sulh Ceza Hakimini odasına çağırdı. Odasında avukatlarında olduğu sırada, meslektaşlarına Cahit Paksoy'un FETÖ'cü olmadığı ve serbest kalması gerektiği telkinlerinde bulundu.

BAŞKA BİR HAKİMİN ODASINA GİDİP... Dosyayı değerlendirecek bir başka hakimin odasına da giden Akdemir ona da tahliye telkininde bulundu. Hakim Hasan Akdemir, bu isteklerini diğer meslektaşlarına kabul ettirmeyince 11 Kasım 2016 tarihinde Cahit Paksoy'un soruşturma dosyasını savcılıktan talep etti. Talebi reddedilen Paksoy, usule aykırı şekilde defalarca dosyayı incelemeye çalıştı.

BAŞKA MAHKEMEDEN DOSYAYI İZİNSİZCE ALIP TAHLİYE ETTİ... Akdemir'in dosyayı inceleme talebi Anadolu Başsavcılığı'nca defalarca reddedilmesine rağmen başka mahkemeden izinsiz şekilde dosyayı alan Akdemir, yetki ve görevi olmadığı halde Paksoy'u tahliye etti. Tahliye ardından Akdemir hakkında, HSK tarafından inceleme başlatıldı.

10 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ... HSK'nın incelemesi ardından, hakkında kovuşturma yapılması kararı verildi ve karar İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Özel Soruşturma Bürosu tarafından Hasan Akdemir hakkında, "Görevi kötüye kullanma ve yargı görevini yapanı etkileme" suçlarından 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

HAKİM TANIK OLARAK İFADE VERDİ... Düzenlenen iddianamede, Hasan Akdemir'in Paksoy'u tahliye ettirmek için etkilemeye çalıştığı Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimi Burak Kılıç'ın, tanık olarak alınan ifadesi yer aldı. Hakim Kılıç, Hasan Akdemir'in kendisini etkilemek için Cahit Paksoy'un FETÖ'cü olmadığı yönünde sözler söylediğini, aslında Paksoy'u kendisinin tahliye etmek istediğini fakat hakkında FETÖ'cü dedikoduları olduğu için bu işi yapamadığını anlattığı yer aldı.

PAKSOY LEHİNE DELİL OLUŞTURMAYA ÇALIŞTI... İddianamede, hakimin yazdığı 6 sayfalık gerekçeli karar niteliğindeki tahliye kararını soruşturma dosyasına ekleyerek, ilerideki yargılama aşamasında Paksoy lehine bir durum oluşturmak istediği de kaydedildi.

RÜŞVET KARŞILIĞI TAHLİYEYE SUÇÜSTÜ... Hasan Akdemir, FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan işadamı Fikret İnan'dan rüşvet aldığı ve tekrar almak için zorladığı iddiasıyla suçüstü yakalanmış, Akdemir hakkında "Görevini kötüye kullanarak nüfuz sağlamak" ve "rüşvet" suçlarından 9 yıldan 22 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlenmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Ortadoğu'da taşlar yerinden oynayacak! İran ve Suriye ortak ordu kuruyor
Gürgen Öz kimdir kaç yaşında kiminle evlendi işte karısı Emily Mahringer
Whatsapp kullanıcılarını bekleyen tehlike! Artık Google Drive'da...
Türkiye'den ABD'nin hamlesine karşı adım! Tanklar sınıra gidiyor
Abdullah Gül için olay sözler! Darbeyi...
Kuruluş Osman 31. bölüm 2. fragmanı
Yorumlar 2 yorum