HABER /  HDP

Sırrı Süreyya HDP için randevuyu böyle almış!

AYM başkanı Zühtü Arslan'dan bir türlü randevu alamayan Sırrı Süreya Önder "AYM törenine hepimiz geliriz" diye diretince randevuyu kaptı.

Abone ol

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 55. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törene HDP milletvekillerinin tamamı katılmak isteyince salonda yer sorunu olduğu gerekçesiyle kriz yaşandı.

AYM Başkanı Zühtü Arslan; HDP’nin bu taktiği üzerine randevu vermek zorunda kalırken görüşmenin gelecek hafta içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

BÜTÜN HDP VEKİLLERİ KATILIR

HDP’li Sırrı Süreyya Önder, parti genel merkezinde de AYM’nin dün gerçekleşen kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek tören için partiye gönderilen davetiyeyi gördü. Davetiyedeki numarayı doğrudan aradı. Edinilen bilgiye göre HDP’li Önder, kendisine yanıt veren AYM yetkilisine TBMM İdare Amiri olarak “henüz tutuklanmayan bütün HDP milletvekillerinin AYM’nin törenine katılacağını” bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Bakanı Orgeneral Hulusi Akar’ın da aralarında olduğu devlet erkânının katılacağı AYM’nin 55. kuruluş yıldönümü töreni HDP’nin bütün vekilleriyle katılma talebi çok büyük bir krize dönüştü.

'AYAKTA DA DURURUZ'

AYM Genel Sekreterliği ve AYM Özel Kalem defalarca geri dönüş yaparak, Önder’e törenin gerçekleştirileceği salonda ‘yer sorunu’ olduğu için tüm milletvekillerini kabul edemeyeceklerini bildirdi. HDP’li Önder ise her defasında “Bu güzide kurumun kuruluş yıldönümünde orada olmak istiyoruz. Ayakta dururuz, oturmamız şart değil” yanıtını verdi. Edinilen bilgiye göre, yaşanan bu ilginç telefon trafiğinin sonunda AYM Başkanı Arslan, doğrudan HDP’li Önder’i aradı.

HDP HEYETİNE RANDEVUYU VERDİ

AYM Başkanı Arslan’ın önümüzdeki hafta HDP heyetine randevu vererek krizi daha büyümeden sonlandırdığı öğrenildi. AYM’nin dün gerçekleştirilen 55. kuruluş yıldönümü törenine AYM Başkanı’nın devreye girmesi üzerine yalnızca HDP Sözcüsü Osman Baydemir ve HDP MYK üyesi Pınar Akdemir katıldı. AYM Başkanı Arslan ile HDP heyetinin gelecek hafta içinde görüşmesi bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Savunma Bakanı Işık'tan flaş Sincar açıklaması
Son depremler Samsat’ta deprem büyüklüğü kaç?
Anlık istihbaratla harekete geçtiler hepsi öldürüldü
MHP’den AK Parti’ye gelin gidiyor
Çeyrek altın alacaklar dikkat!
Muharrem ayı 2020 ne zaman başlıyor? Muharrem orucu kaç gün tutulur?
Yorumlar 7 yorum