BIST 119.439
DOLAR 6,86
EURO 7,78
ALTIN 400,38
HABER /  GÜNCEL

Sırbistan'dan flaş ABD-Türkiye krizi açıklaması

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic, ABD' ile Türkiye arasındaki krize ilişkin açıklama yaptı. Dacic, "Sırbistan hiçbir zaman Türkiye'ye karşı çalışacak bir koalisyonun içinde yer almayacaktır." dedi.

Abone ol

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic'ten ABD'de tokat gibi sözler. Dacic, "Sırbistan hiçbir zaman Türkiye'ye karşı çalışacak bir koalisyonun içinde yer almayacaktır." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Sırbistan'ın Antalya Fahri Konsolosluğu'nun açılışı için Türkiye'ye gelen Dacic, açılışın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Darbeyi hemen kınadık
Sırbistan'ın Türkiye'ye zor zamanlardaki desteğine işaret eden Dacic, "Bildiğiniz gibi 15 Temmuz darbe girişiminde biz (Recep Tayyip) Erdoğan'a ne olacak diye beklemedik, darbeyi hemen kınadık. Bir kez daha söylemek istiyorum. Sırbistan hiçbir zaman Türkiye'ye karşı çalışacak bir koalisyonun içinde yer almayacaktır." ifadelerini kullandı.

Dacic, Türkiye ve Sırbistan arasında son zamanlarda sıkça ziyaretler düzenlendiğini hatırlatarak, "Geçen sene ekim ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sırbistan'ı ziyareti sırasında yeni bir döneme başlandı." diye konuştu. 

"İki ülke ilişkileri çok iyi bir ivme yakaladı." diyen Dacic, ekonomik olarak da ilişkilerin yolunda gittiğini ve iki ülkenin de bundan memnun olduğunu kaydetti.

Dacic, Türkiye ile bütün alanlarda ilişkileri geliştirmek istediklerini belirterek, ekonominin yanı sıra kültürel ilişkiler, eğitim ve spor alanında da gelişme kaydetmek istediklerini bildirdi.

"Bütün konsolosluklardan daha değerli"
Sırbistan Dışişleri Bakanı Dacic, açılan konsolosluğun iki ülke ilişkilerini daha da geliştireceğini vurgulayarak, "Seneye diplomatik ilişkilerin 140. yılını kutlayacağız. Biz bu dostane ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz." dedi.

Antalya'da Fahri Konsolosluğun açılmasından duyduğu memnuniyeti belirten Sırp Bakan Dacic, "Sırp turistler için Antalya çok önemli bir bölge ve bizim için konsolosluğun burada açılması son derece önemliydi." değerlendirmesini yaptı.

Dacic, "Bu konsolosluk belki de Sırbistan'ın değişik ülkelerde bulunan diğer bütün konsolosluklarından daha değerli olacaktır." ifadesini kullandı. 


Her iki ülkenin ortak çıkarlarını gözettiklerini de dile getiren Dacic, hem Türkiye'de yaşayan Balkan halkları hem de Sırbistan'daki Müslüman halkların çıkarları için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Trump'tan bir tehdit daha: Ne olacağını göreceksiniz

Türkiye-ABD krizi sonrası çok çarpıcı Erdoğan karikatürü!

ÖNCEKİ HABERLER
Bayramda ne yapacaklar? İşte liderlerin programı
DGS taban tavan puanları 2018 DGS tercih kılavuzu puan tablosu
Teşrik tekbîri nasıl getirilir, orucu ve duası var mı?
Evine kamera koyan kiracı görüntüleri izleyince şoke oldu
Aliyev'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kutlama
'Şaka olsun' diye doğrulttuğu silahla arkadaşını öldürdü
Yorumlar 8 yorum