BIST 4.931
DOLAR 19,03
EURO 20,53
ALTIN 1.194,96
HABER /  GÜNCEL

Sırada Hüseyin Çapkın mı var?

Emniyet'teki neşter operasyonunun ardından gözler İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü koltuğuna çevrildi.

Abone ol

Emniyet'teki neşter operasyonunun ardından gözler İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü koltuğuna çevrildi. İçişleri Bakanlığı kaynakları, önümüzdeki hafta İstanbul İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da görevden alınacağı konuşuyor.

İstanbul'da hafriyat kamyonları ve servislerden "rüşvet" almakla suçlanan 57 trafik polisine ceza yağdı. Yüksek Disiplin Kurulu, 20 polisi meslekten ihraç etti. Organize suç örgütü operasyonuna adı karışan Polis Müdürü K.S.'de meslekten çıkartıldı.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar'ın başkanlığında toplanan Yüksek Disiplin Kurulu, organize suç örgütüne yardım-yataklık etmek, rüşvet almak, görevini kötüye kullanmak vb. suçlara karışan polislerin dosyalarını görüşüp karara bağladı.

MÜDÜRE İHRAÇ

Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nin geçen yıl Kemal Ç.'nin lideri olduğu çeteye İstanbul, Bursa, Tekirdağ ve Bursa'da düzenlediği operasyonda Şube Müdürü K.S., bir komiser ve iki polisin de yeraldığı 81 zanlı gözaltına alınmıştı. İstanbul Emniyeti'nde görevli olan K.S.'nin makam aracında; 50 gram esrar, başkalarına ait çek-senet ile ses kayıt cihazı ele geçirilmişti. Çeşitli suçlara karışan suç örgütüne yardım-yataklık etmekle suçlanan Polis Müdürü K.S. çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Müfettişler soruşturma raporlarında çete davasında yargılanan K.S.'nin meslekten çıkartılmasını talep etti. Emniyet Yüksek Disiplin Kurulu da müfettişlerin istemine uydu ve K.S.'yi meslekten çıkarttı.

20 TRAFİKÇİ CEZALANDIRILDI

İstanbul'da geçen yıl hafriyat kamyonları ve servis minibüslerinden rüşvet almakla suçlanan 2′si amir 57 trafik polisinin dosyası da Kurul'un gündemine geldi. 5 Polis Başmüfettişi, rüşvet operasyonuna konu olan 57 trafikçi hakkında meslekten ihraç istedi. Kurul, Emniyet Amiri İ.Ş. ile komiser A.A.G.'ye ihraç yerine bir alt disiplin cezası verilmesini uygun buldu. Emniyet Amiri İ.Ş.'ye 12 ay, komiser A.A.G.'ye ise 24 ay süreli kıdem durdurma cezası verildi. Yüksek Disiplin Kurulu, 55 trafik polisinden 20′sini Disiplin Tüzüğü'nün 8′inci maddesinin 7. bendine dayanarak ihraç etti. 35 polise ise 6, 12 ve 24 ay arasında değişen kısa ve uzun süreli durdurma cezası verildi.

Başarılı personel unutulmadı

Meslekten çıkartmayı düzenleyen 8. maddenin 7′inci bendinde, "Yetkisini veya nüfusunu kendisine veya başkalarına çıkar sağlamak amacıyla ya da kin ve ya dostluk nedeniyle kötüye kullanmak" olarak açıklanıyor.

İçindeki çürük elmaları ayıklayan Emniyet Genel Müdürlüğü, başarılı personelini de ödüllendirmeyi ihmal etmedi. Bu yıl içinde mesleklerinde "üstün" başarı gösteren 135 bin polise 200 milyon lirayı aşkın "maaş" taltifi verildi. Bazı polis müdürlerinin bir yıl içinde 20-30 binlira arasında maaş ödülü aldığı ifade edildi.