HABER /  EKONOMİ

Şimdi de Japonlar Türkiye'nin notunu indirdi!

Kredi derecelendirme kuruluşu R&I, Türkiye'nin görünümünü 'negatif'e indirdi. Rezervlerin kısa vadeli borçlardan daha az olduğunu öne süren kuruluş, başkanlık koltuğuna oturacak olan ismin politikasının dikkatle izleneceğini ifade etti.

Abone ol

Japon kredi derecelendirme kuruluşu R&I, ulusal politika duruşunda belirsizlikle birlikte ekonominin global finansal piyasalardaki oynaklığa daha kırılgan hale gelebileceği yargısına vararak Türkiye'nin kredi notu görünümünü 'negatif'e indirdiğini duyurdu.

'KRONİK OLARAK AÇIK VERİYOR, REZERVLERİ KISA VADELİ BORÇLARDAN ÇOK DAHA AZ'

Türkiye'nin cari işlemler hesabının kronik olarak açık verdiğini ve uluslararası rezervlerin kısa vadeli borçlardan çok daha az olduğunu öne süren R&I, "Hükümet, makroekonomik istikrarı sağlayacak tedbirler almaya güçlü bağlılık göstermedikçe, ekonomi ve mali pozisyon global ekonomik trendler ve finansal ortamda değişimler sırasında sermaye çıkışları veya Türk Lirası'nda değer kaybı tarafından gerilebilir" değerlendirmesini yaptı.

YENİ BAŞKANIN POLİTİKASI DİKKATLE İZLENECEK

R&I, Türkiye'nin bütçe açığının küçük ve kamu borcunun düşük olmaya devam ettiğine, finansal sistemin güçlü olduğuna işaret ettiği değerlendirmesinde, ekonominin genel olarak istikrarlı bir büyüme patikasında olacağı öngörüsü ile yabancı para cinsinden kredi notunu BB+ olarak teyit etti. Yapılan değerlendirmede, "Başkanlık ve parlamento seçimleri sonrasında göreve gelecek yeni başkanın politika yönünün ne olacağını yakın dikkat gösterilecek" ifadeleri de yer aldı.

ÖNCEKİ HABERLER
İşte Selahattin Demirtaş'ın Kandil'den aldığı talimatlar
Babalar Günü 2018 hangi gün 1972'den beri her yıl...
Akşener'e evinde tehdide takipsizlik
Emekli ve memura çifte zam haberini Bakan Ağbal verdi
Selahattin Demirtaş sosyal medyadan miting yaptı ailesi böyle dinledi
Ünlü sanatçıların cinsellik itirafları: Seks olmazsa o ilişkide durmam
Yorumlar 2 yorum