BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  DÜNYA

Sığınma başvuruları 450 bine yaklaştı

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği 2011 yılında zengin ülkelere sığınma başvurusu yapanların sayısının önceki yıla göre yüzde 20 arttığını ve 450 bine yaklaştığını açıkladı.

Abone ol

UNHCR'nin verilerine göre geçen yıl sığınma başvurusu yapanlar listesinin başında Afganlar, Çinliler ve Iraklılar yer alıyor.

2011'de sığınma başvurularında en fazla artışın Tunus, Libya ve Fildişi Kıyısı vatandaşlarında olduğu, Pakistan ve Suriye'den de ayrılanların sayısının arttığı belirtildi.

Toplamda 44 gelişmiş ülkeye yapılan sığınma başvuruları önceki yıla göre yüzde 20 artarak, 368 binden 441 bin 300'e ulaştı. UNCHR, sığınmacı sayısının 2003'den bu yana en yüksek rakama ulaştığını kaydetti.

Verilere göre 35 bin 700 Afgan geçen yıl sığınma başvurusunda bulundu. Ayrıca yaklaşık 24 bin 400 Çinli ve 23 bin 500 Iraklının da geçen yıl başka ülkelere sığınma başvurusu yaptığı belirtildi.

Afganlar gibi Iraklıların da daha çok Avrupa, özellikle Almanya ve Türkiye'ye gittikleri bildiriliyor.

Suriye, Tunus, Fildişi Kıyısı, Libya ve Mısır'daki siyasi karışıklıklar ve çatışmalar da bu ülkelerden gelen başvuruların sayısını artırdı. Bu ülkelerden sığınmacıların da büyük oranda Avrupa'ya kaçtığı belirtiliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Messenger’dan yasak kararı!
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Dev bankaların Türkiye analizi
Angry Birds'ten rekor
Gizli tanığı tehditten bir kişi tutuklandı
Gaziler Lokaline bombalı saldırı
Askeri lojmanda bomba paniği
Hac kayıtları bugün başlıyor
Mahkeme, cesaretini milletten alır
Müslüman gafına sert tepki!
Yorumlar